Propunere a Ministerului Mediului: Procedură simplificată de împuşcare a urşilor periculoşi. Amenzi usturătoare pentru cei care îi hrănesc
Ministerul Mediului a pus în dezbatere publică un proiect de ordonanță de urgență care aduce schimbări esențiale în ceea ce privește intervențiile în cazurile de atac ale urșilor. Autoritățile vor putea împușca urșii atunci când aceștia intră în localități și pun viața oamenilor în pericol, fără să mai fie obligate să parcurgă celelalte etape – alungare, tranchilizare sau relocare. Excepție fac doar puii care au sub un an. În plus, amenzile pentru hrănirea urșilor ar putea ajunge la 30 de mii de lei.
În zona Brașovului, normal ar fi să trăiască cel mult 15 urși, spun specialiștii, însă ar exista peste 100 de exemplare.
Ca în mai toate localitățile de munte, în Poiana Brașov localnicii se tem să mai iasă seara din casă, la fel și turiștii.
Dan Ghiţă, viceprimar Braşov: Nu se poate conviețui în aceste condiții, pentru că urșii s-au obișnuit să vină în zonele locuite de oameni.
Roxana Cojocea, preşedinte, Organizaţia Patronală de Turism Poiana Braşov: Prezența urșilor poate fi și unul dintre aspectele care au determinat anumiți turiști să nu mai opteze pentru petrecerea concediilor la munte.
Prin ordonanța de urgență propusă de Ministerul Mediului, autoritățile locale ar putea lua, însă, rapid măsuri mult mai ferme, deoarece procedura de împușcare a urșilor periculoși care intră în comunități este simplificată.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Când urșii vin în intravilan, primarii, împreună cu comitetul de urgență, să poată să ia decizia nu gradual, mai întâi să îl alunge, apoi să îl reloce și apoi să îl împuște, ci să aibă în față toate cele trei măsuri și, în funcție de gradul de risc, să poată lua o decizie la momentul respectiv.
Radu Ghidău, avocat, Federaţia Asociaţiilor de Vânătoare din România: Noi considerăm că aceste măsuri trebuiau să fie adoptate încă de la început, fiindcă vorbim de o suprapopulație de urs în România și măsurile care trebuie să fie în acest caz trebuie să fie unele cu caracter special. Eu nu cred în relocarea unui animal sălbatic, pentru că un animal sălbatic are capacitatea să se întoarcă în locul de unde a fost luat.
Părerile celor care se ocupă de protecția animalelor sunt însă ceva mai nuanțate.
Cristian Papp, expert în carnivore mari, WWF: Propunerea legislativă este clar o măsură de criză rezultată în urma situației scăpate de sub control. Semnalăm mai multe probleme în acest sens, printre care: în localitățile aflate în zonele de culoare ecologice, urșii, chiar dacă nu sunt problematici, pot fi împușcați de dimineța până seara. Mai avem managementul deșeurilor precar, hrănirea deliberată de către turiști.
Aceeași ordonanță vrea să introducă, pentru prima dată în legislație, amendă pentru hrănirea urșilor: între 10.000 și 30.000 de lei.
Dragoş Porojnicu, jurnalist TVR: Datele celui mai recent studiu genetic realizat de Ministerul Mediului arată că, în pădurile din România, trăiesc aproape 13.000 de exemplare de urs brun – de trei ori peste efectivul optim.
Acesta este și motivul pentru care, explică cinegeticienii, în ultimii ani au loc foarte multe atacuri ale animalelor sălbatice.
Statisticile arată că, din 2004 până acum, aproape 30 de persoane au fost ucise de urși și alte câteva sute au fost desfigurate.

