Ministrul Sănătății, după e-mailurile de amenințare primite de spitale: Nu sunt atacuri cibernetice, dar monitorizăm situația
Mai multe instituții de învățământ și unități medicale din București și din țară au primit, duminică seara, pe adresele oficiale de e-mail, mesaje de amenințare. Autoritățile tratează situația cu maximă seriozitate, iar Ministerul Sănătății colaborează cu instituțiile de forță.
„Într-adevăr, mai multe unități sanitare, atât din București, cât și din țară, au primit un astfel de mesaj în data de 21, duminică, la ora 20:49. Este un mesaj prin care, o persoană amenință că va intra în instituție cu două pistoale și va realiza un așa-numit masacru”, a declarat ministrul sănătății, Alexandru Rogobete, la TVR INFO.
Măsuri imediate
Ministerul Sănătății a transmis spitalelor instrucțiuni clare de a nu răspunde la aceste e-mailuri și de a nu accesa eventualele link-uri din mesaje. „Suntem în contact cu instituțiile de forță care monitorizează și coordonează asemenea activități”, a subliniat ministrul.
Până acum nu au fost raportate atacuri cibernetice asupra spitalelor, însă autoritățile monitorizează situația, în contextul în care, anul trecut, aproximativ 90 de unități sanitare au fost vizate de un atac informatic similar, în aceeași perioadă.
Situația pazei în spitale
Întrebat despre securitatea unităților sanitare, ministrul Rogobete a precizat că nu are informații privind lipsa contractelor de pază: „Este obligatoriu și, astăzi, nu am astfel de informații cum că vreun spital din București sau din România nu ar avea disponibile servicii de pază.”
În prezent, majoritatea spitalelor au servicii de pază contractate, cu monitorizare video și fizică la nivelul unităților, potrivit ministrului.
Amenințări multiple
E-mailurile au fost recepționate atât de spitale publice, cât și private, în Capitală și în mai multe județe, printre care Prahova.
„Cred că o atitudine prudentă de monitorizare continuă la intrarea în spital a tuturor persoanelor este una de dorit”, a adăugat ministrul sănătății.

