Amenințare anonimă în școlile şi spitalele din Capitală și din mai multe județe. ”Voi intra cu două pistoale, voi provoca un adevărat masacru”. Surse: Originea mesajului este din străinătate. Ce piste are poliția
Alerte în şcolile şi spitalele din Capitală şi din mai multe judeţe. Acestea au primit, pe adresele oficiale de e-mail, ameninţări şocante. Autorul mesajelor anonime a transmis că va provoca un adevărat masacru luni dimineaţă. Poliţia Capitalei a precizat că verificările făcute împreună cu SRI nu au arătat că ameninţarea ar fi una reală. Dar, deocamdată, nici nu au descoperit cine se ascunde în spatele numelui Angela, aşa cum erau semnate mesajele.
Duminică seara, cu puţin timp înainte de ora 21, zeci de şcoli din Bucureşti au primit un email cu titlul “Mesaj Important, citiţi!”. Era de fapt o ameninţare înspăimântătoare, care ducea cu gândul la masacrele din unele şcoli americane din ultimii ani sau la cele din Cehia şi Serbia din 2023, ori Austria şi Suedia din acest an. Nu mă voi opri, a scris expeditorul în mesaje, ameninţând că va ucide cât mai mulţi elevi. Adresa de email conţinea numele Angela.
Gabriel Rizea, directorul Liceului Teoretic ”Alexandru Vlahuţă: Doamna secretară m-a sunat că a primit un mail diferit de celelalte. Am citit şi imediat am trimis la poliţistul de proximitate şi serviciul de siguranţă şcolară.
Poliţia Capitalei a întărit paza în jurul şcolilor şi a declanşat cercetări împreună cu serviciile de informaţii.
Crina Eșanu, purtător de cuvânt, Direcția Generală a Poliției București: Imediat după sesizare, Poliția Capitalei împreună cu celelalte structuri competente au demarat verificări specifice în colaborare cu SRI. Din datele preliminare, nu există indicii care să confirme că amenințarea ar fi una reală.
Întreaga situaţie a condus la o vigilenţă sporită din partea celor care asigură paza, agenţii au fost mult mai atenţi la cine intră în şcoală şi la încheierea programului aceştia nu au permis elevilor din clasele primare să plece până nu erau preluaţi de persoană adultă din familie sau apropiaţi.
Florian Lixandru, inspector general, ISMB: Am transmis pe canalele de comunicare cu directorii mesaj prin care am cerut ca orice ameninţare să fie sesizată la 112 şi să ia legătura cu agenţii de pază să întărească paza.
Acelaşi mesaj a ajuns şi la zeci de şcoli din judeţul Mureş, unde Inspectoratul Şcolar a sesizat poliţia.
Claudia Irimia, purtător de cuvânt ISJ Mureş: Facem apel la cadrele didactice, elevi şi părinţi să trateze cu calm aceste informaţii şi să evite răspândirea de zvonuri şi de informaţii neconfirmate.
Daniel David, ministrul Educației: Mesajul e către cei care fac astfel de lucruri, astfel de mesajesau acest mesaj nu este unic, au mai fost primite şi în trecut şi oamenii au fost şi vor fi identificaţi şi traşi la răspundere. Nu te joci cu aşa ameninţări în ceea ce privește şcoala şi societatea în general.
Mesajul de ameninţare a fost trimis şi la mai multe spitale din toată ţara, cu un text uşor modificat. De data aceasta, pacienţii urmau să fie victimele. Ministerul Sănătăţii a cerut conducerii spitalelor să păstreze calmul.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Noi suntem în contact cu toate spitalele, au primit indicații clare din partea Ministerului Sănătății şi anume să nu răspundă la astfel de mesaje. Suntem în contact cu instituţiile de forţă. Nu există până în momentul de față niciun atac cibernetic la adresa vreunui spital, dar monitorizăm.
Surse judiciare spun că mesajul ar fi fost trimis din străinătate, dar asta nu înseamnă că expeditorul e străin. Cele mai multe ameninţări le-au primit instituţii din Mureş şi Bucureşti. Dar a ajuns şi la unităţi de învăţământ şi medicale din Braşov, Prahova, Timiş, Suceava, Iaşi şi Cluj.
Georgian Drăgan, purtător de cuvânt IGPR: Sunt câteva zeci, până într-o sută de mailuri, pe care le analizăm în acest moment. Colegii mei au mai multe piste cu privire la persoana care ar fi putut să trimită aceste mailuri, dar verificările sunt în curs.
Tot duminică seară, un text de ameninţare asemănător a fost primit şi de câteva instituţii de presă.
————–
ACTUALIZARE: Ministerul Educaţiei a solicitat conducerilor unităţilor de învăţământ respectarea cu stricteţe a regulilor de acces
Reprezentații Ministerului Educației și Cercetării au transmis într-un comunicat că monitorizează situația, fiind în legătură permanentă cu reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Interne și ai Direcției Siguranță Școlară din cadrul Poliției Române. iguranța în școală, atât a copiilor, cât și a personalului, trebuie să fie prioritară. Solicităm conducerilor unităților de învățământ să se asigure de respectarea cu strictețe a regulilor de acces în unitățile de învățământ, stabilite prin procedurile proprii elaborate în acest sens, precum și, în colaborare cu autoritățile publice locale și politia locală, de asigurarea securității perimetrului școlar. De asemenea, facem un apel către personalul din unitățile de învățământ – directori, profesori – ca, dacă se impune, să comunice cu elevii și părinții, pentru a menține în școală un climat de calm si echilibru.
ACTUALIZARE „Sunt zeci de adrese, în principal în capitală și în județul Mureș în ceea ce privește unitățile școlare, iar unităților medicale din Prahova, Cluj, Brașov. Cu siguranță, polițiștii se vor deplasa din oficiu și în zona celorlalte unități școlare pentru că Ministerul Afacerilor Interne a demarat o campanie pentru siguranța elevilor, cadrelor medicale și profesorilor. Din verificările noastre ale Poliției Române, împreună cu Serviciul Român de Informație, au reieșit elemente că acest mesaj este unul fals și că amenințarea nu va fi pusă în aplicare. Sunt mai multe piste cu privire la identitatea persoanei pe care colegii mei le au în acest moment. Cu siguranță când vom avea elemente suplimentare vom reveni și vom comunica public.” – Georgian Dragan, IGPR.
ACTUALIZARE Surse din rândul autorităților au declarat că sursa mailului este din străinătate.
ACTUALIZARE Mesaje similare s-au primit la unităţi şcolare din judeţul Mureş şi la unităţi medicale din judeţul Prahova.
___________________________________
Autoritățile au fost alertate de mesajul, semnat aparent cu numele „Angela”, care conţine pasaje explicite de violenţă: „Luni dimineața, voi intra în școala voastră cu două Pistoale Beretta Px4 Storm să fac cât mai mult rău. Nu mă voi opri, voi omorî cât mai mulți copii, voi provoca un adevărat masacru, iar când va ajunge poliția, mă voi sinucide. Pregătiți-vă pentru masacrul de luni. Toți meritați să suferiți, eu îndur durere în fiecare zi, îmi urăsc viața, așa că este timpul să vă simțiți și voi la fel. Abia aștept să vă omor”.
Directorii unităților de învățământ au fost îndemnați de inspectorul școlar al Sectorului 2 să sesizeze Poliția pentru orice caz în care sunt transmise amenințări la adresa elevilor, a unității școlare. De asemenea, agenții de pază să nu permită intrarea în incinta unității de învățământ a vreunei persoane străine.
Poliția Capitalei face apel la calm: Nu există indicii care să confirme că amenințarea ar fi una reală
La data de 21 septembrie, Poliția Capitalei a fost sesizată cu privire la faptul că mai multe instituții de învățământ din municipiul București și unele unități medicale au primit, pe adresele oficiale de e-mail, un mesaj cu caracter de amenințare. După sesizare, structurile competente au desfășurat verificări specifice, pentru stabilirea exactă a situației.Din primele date rezultate din verificarile preliminare efectuate de Poliție, în coordonare cu Serviciul Român de Informații, nu există indicii care să confirme că amenințarea ar fi una reală, se arata într-un comunicat al Poliția Capitalei.
Ministrul Educației, Daniel David: Nu te joci cu astfel de amenințări
Ministrul Educației, Daniel David, a vorbit despre această amenințare la TVR INFO: În primul rând trebuie să știm că Poliția își face datoria, împreună cu celelalte structuri ale statului, inclusiv serviciile de informații. De asemenea, școlile au aflat despre această amenințare și trebuie să fie vigilente, să fie atente la propriile măsuri de siguranță pe care le implementează. Și în același timp, cei care fac astfel de amenințări trebuie să știe că nu este o joacă și că vor plăti pentru acest lucru. Mesajul a venit aseară, pe la 10 și ceva l-am primit și eu și împreună cu colegii mei din minister am făcut și noi ce ține de noi, practic să anunțăm instituțiile statului (…) Mesajul este către cei care fac astfel de lucruri, fiindcă acest mesaj nu este unic, s-au mai primit și în trecut astfel de mesaje și oamenii au fost și vor fi identificați și vor fi trași la răspundere. Nu te joci cu astfel de amenințări în ceea ce primește școala, dar nu numai școala, societatea în general.
Acest incident readuce în discuții problema pazei în școli. Există instituții de învățământ în care agenții de pază nu sunt suficienți din cauza lipsei finanțării. Întrebat despre acestă situație ministrul Educației a declarat că se îndoiește că sunt instituții care nu au pază, ”dar dincolo de faptul că au sau nu au pază, sunt măsuri de ordine interioară. Există un regulament care funcționează în toate unitățile școlare, care trebuie implementat.”

