Ministrul Sănătății, după e-mailurile de amenințare primite de spitale: Nu sunt atacuri cibernetice, dar monitorizăm situația

22 September 2025, 11:10 (actualizat 22 September 2025, 11:14)

Mai multe instituții de învățământ și unități medicale din București și din țară au primit, duminică seara, pe adresele oficiale de e-mail, mesaje de amenințare. Autoritățile tratează situația cu maximă seriozitate, iar Ministerul Sănătății colaborează cu instituțiile de forță.

„Într-adevăr, mai multe unități sanitare, atât din București, cât și din țară, au primit un astfel de mesaj în data de 21, duminică, la ora 20:49. Este un mesaj prin care, o persoană amenință că va intra în instituție cu două pistoale și va realiza un așa-numit masacru”, a declarat ministrul sănătății, Alexandru Rogobete, la TVR INFO.

Amenințare în școli și spitale. ”Voi provoca un adevărat masacru”. Surse: Originea mesajului este din străinătate

Alerte în şcolile şi spitalele din Capitală şi din mai multe judeţe. Acestea au primit, pe adresele oficiale de e-mail, ameninţări şocante. Atenţie, urmează detalii cu impact emoţional. Autorul mesajelor anonime a transmis că va provoca un adevărat masacru luni dimineaţă. Poliţia Capitalei a precizat că verificările făcute împreună cu SRI nu au arătat că ameninţarea ar fi una reală. Dar, deocamdată, nici nu au descoperit cine se ascunde în spatele numelui Angela, aşa cum erau semnate mesajele.

Măsuri imediate

Ministerul Sănătății a transmis spitalelor instrucțiuni clare de a nu răspunde la aceste e-mailuri și de a nu accesa eventualele link-uri din mesaje. „Suntem în contact cu instituțiile de forță care monitorizează și coordonează asemenea activități”, a subliniat ministrul.

Până acum nu au fost raportate atacuri cibernetice asupra spitalelor, însă autoritățile monitorizează situația, în contextul în care, anul trecut, aproximativ 90 de unități sanitare au fost vizate de un atac informatic similar, în aceeași perioadă.

Situația pazei în spitale

Întrebat despre securitatea unităților sanitare, ministrul Rogobete a precizat că nu are informații privind lipsa contractelor de pază: „Este obligatoriu și, astăzi, nu am astfel de informații cum că vreun spital din București sau din România nu ar avea disponibile servicii de pază.”

În prezent, majoritatea spitalelor au servicii de pază contractate, cu monitorizare video și fizică la nivelul unităților, potrivit ministrului.

Amenințări multiple

E-mailurile au fost recepționate atât de spitale publice, cât și private, în Capitală și în mai multe județe, printre care Prahova.

„Cred că o atitudine prudentă de monitorizare continuă la intrarea în spital a tuturor persoanelor este una de dorit”, a adăugat ministrul sănătății.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă