Moţiunea simplă împotriva ministrului Mediului s-a dezbătut în plenul Camerei Deputaților. PSD, discurs critic la adresa Dianei Buzoianu
Ministrul mediului din Cabinetul Bolojan este ținta unei moțiuni inițiate de AUR. Opoziția cere demiterea Dianei Buzoianu, pe care o acuză de întârzierea acordării avizelor de mediu pentru construirea a patru hidrocentrale începute înainte de 1989 și finalizate în proporție de 70%. USR face scut în fața ministrei. Diana Buzoianu este susținută și de celelalte partide din coaliție, dar cu unele condiții.
Puteți urmări dezbaterea moțiunii Camerei Deputaților împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu:
Moțiunea simplă împotriva ministrului Mediului a fost inițiată de 60 de deputați din opoziție. AUR o acuză pe ministra Mediului, Diana Buzoianu, că blochează avizele de mediu pentru finalizarea a patru hidrocentrale. Demersul AUR este susținut și de deputați ai POT și SOS.
Ministrul a declarat că avizele sunt în curs de aprobare, conform legii. Diana Buzoianu susține că demersul opoziției este o acțiune de manipulare.
AUR a cerut sprijin social-democraților pentru adoptarea moțiunii. Senatorul PSD Daniel Zamfir le-a recomandat colegilor deputați să voteze pentru demiterea ministrului.
PSD a anunțat că nu votează moțiunea, dar îi da ministrului Mediului un ultimatum.
Partidele din coaliție și-au anunțat susținerea pentru ministra Mediului.
Moțiunea va fi supusă votului miercuri.
ACTUALIZARE Ministrul Mediului, Diana Buzoianu: Hidrocentrala de la Răstolnița are un acord de mediu de la minister, suspendat în instanță. Într-o săptămână vom avea acord. Dumneavostră vorbiți despre o urgență acum pentru niște lucruri care vor funcționa peste trei zile.
ACTUALIZARE Dumitru Coarnă, deputat în grupul neafiliaților: Practic, România va fi închisă din punct de vedere energetic. Facturi triplate. România a fost introdusă de cei ca voi.
ACTUALIZARE Alexandru Dumitriu, deputat USR: Diana Buzoianu nu are nevoie de gorilele lui Potra sau de alții care să o intimideze. Știți ce este deranjant? Tupeul dumneavoastră.
ACTUALIZARE Adrian Câciu, PSD: Am auzit un coleg care spunea că să renunțăm la energia hidro. Nu vom renunța. Nu vă convine? Puteți să vă retrageți din coaliție.
ACTUALIZARE Mihai Țiu, deputat SOS: Sistemul energetic este în colaps. Nu reprezentați interesele românilor.
ACTUALIZARE Gabriel Andronache, PNL: Grupul parlamentar PNL va vota împotrivă.
ACTUALIZARE Allen Coliban, deputat USR: Am identificat cinci mari minciuni în textul moțiunii. Să ne uiotăm cine semnează: Un fost ministru al Mediului din Republica Moldova și o seamă de foști traseiști.
ACTUALIZARE Valeriu Munteanu, deputat AUR: Refuzul Ministerului Mediului este un sabotaj economic. Politica verde a USR-ului nu este verde, ci cenușie. Vă chem să votați pentru hidroenergie și pentru securitate națională.
ACTUALIZARE Ilie Toma, deputat PSD: Nerespectarea hotărârii CSAT: prin care se psune că hidrocentralele începute își pot continua investițiile. La Răstolința sunt câteva probleme. ONG-urile blochează acum autorizația de construcție. E cu semnul întrebării toată această problemă. Doamna ministru, cred că este cazul să opriți amputarea opririi hidrocentralelor.
ACTUALIZARE Sorin George Oltenașu, deputat SOS: Este indamisibil ca deschiderea hidrocentralelor să fie întârziată de emiterea avizelor de mediu.
ACTUALIZARE Bende Sandor, deputat UDMR: Avem nevoie de o energie, sigură, prietenoasă cu mediul și la nivel competitiv. Doamna ministru nu poate fi găsită responsabilă pentru întârzieri. UDMR nu poate vota decât împotriva moțiunii.
ACTUALIZARE Sebastian Burduja, deputat PNL: Problema acestor investiții se regăsește în blocajele a una, două asociații de mediu. Și dacă ați merge acolo ați vedea foarte clar necesitatea terminării acestor investiții.
ACTUALIZARE Cătălin Drulă, deputat USR: Fantoma lui Ceaușescu încă mai bântuie pe aici. În democrație avem un stat de drept doar dacă avem oameni curajoși care luptă cu mafioții, ca Diana Buzoianu! Nu ceda, Diana!
ACTUALIZARE George Simion, președintele AUR: Într-o democrație, nu alegi să alergi să anulezi rezultatul alegerilor atunci când nu îți convine acest rezultat. În loc să vorbiți despre hidrocentrala de la Răstolița și despre inflație, voi, cei din coaliție, ați împărțit funcțiile de prefect și de secretar general. Domnule Zamfir, nu mai dansați balet și votați, împreună cu colegii d-voastră, această moțiune.
ACTUALIZARE Ene Gabriela Corina, deputat PSD: Moțiunea atinge un subiect vital: hidrocentralele și blocajele administrative. România importă energie la prețuri mari. Fiecare lună înseamnă facturi mai mari. PSD nu susține moțiunea AUR. Dar PSD nu poate trece cu vederea blocajele din Ministerul Mediului.
PSD transmite că o va sprijini pe ministrul Diana Buzoianu dacă va da avize pentru trei hidrocentrale.
ACTUALIZARE Ministrul Mediului Diana Buzoianu vorbește de la tribună:
–De cinci ani de zile faceți doar show pe Tik Tik, nimic concret pentru români.
-Când d-voastră vă făceați clipuri din elicopter și plângeați că se taie pădurile, eu și colegii mei depuneam proiect de lege împotriva tăierii pădurilor aici, în Parlament. Știți cum ați votat d-voastră atunci? Ați votat împotrivă!
-Dacă vreți să modificăm legislația, putem modifica legislația, dar atât timp cât o aveam pe aceasta, o vom respecta.
ACTUALIZARE Începe dezbaterea moțiunii în Camera Deputaților. Deputatul AUR Octavian Silviu Gurlui citește textul moțiunii “Slăbirea securităţii energetice a României prin politici de mediu care obstrucţionează punerea în funcţiune a hidrocentralelor începute înainte de 1989”.
Octavian Silviu Gurlui, deputat AUR: Securitatea energetică a României este astăzi grav vulnerabilizată. În primul semestru al anului 2025, România a înregistrat o creştere cu 54% a importurilor de energie electrică față de aceeaşi perioadă din 2024, iar balanța comercială de electricitate a devenit negativă, țara noastră devenind net importatoare, cu un deficit de aproximativ 2,4 TWh. Aceste date, prezentate pe baza informațiilor operatorului de transport Transelectrica, arată fără echivoc dependența tot mai mare de energia din afara granițelor, o dependență care expune consumatorii şi economia la şocuri de preț şi risc sistemic.
Parlamentarii AUR au depus, săptămâna trecută, moţiunea simplă împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, cu titlul ‘Slăbirea securităţii energetice a României prin politici de mediu care obstrucţionează punerea în funcţiune a hidrocentralelor începute înainte de 1989’.
‘Securitatea energetică a României este astăzi grav vulnerabilizată. În primul semestru al anului 2025, România a înregistrat o creştere cu 54% a importurilor de energie electrică faţă de aceeaşi perioadă din 2024, iar balanţa comercială de electricitate a devenit negativă, ţara noastră devenind net importatoare, cu un deficit de aproximativ 2,4 TWh. Aceste date, prezentate pe baza informaţiilor operatorului de transport Transelectrica, arată fără echivoc dependenţa tot mai mare de energia din afara graniţelor – o dependenţă care expune consumatorii şi economia la şocuri de preţ şi risc sistemic. Presiunea asupra preţurilor confirmă această vulnerabilitate. Pe piaţa spot, România s-a situat între primele trei state din Uniunea Europeană cu cele mai ridicate tarife pe această piaţă în prima jumătate a anului 2025. (…) În plus, povara din facturile la energie a fost amplificată, de la 1 august 2025, prin majorarea cotei standard de TVA de la 19% la 21%. Au fost consemnate cr
eşteri însemnate ale tarifelor la electricitate. Toate acestea indică un sistem fragil, cu riscuri de majorări tarifare persistente’, afirmă semnatarii moţiunii.
Potrivit acestora, hidroenergia – ‘coloană vertebrală’ tradiţională a Sistemului Energetic National – rămâne cea mai stabilă şi curată sursă de energie a României, esenţială pentru echilibrarea rapidă a reţelei şi pentru limitarea volatilităţii preţurilor pe vârf de consum, iar analizele de sistem reafirmă rolul hidrocentralelor în furnizarea serviciilor tehnologice de sistem şi a flexibilităţii necesare integrării masive a regenerabilelor variabile.
Cu toate acestea, adaugă parlamentarii AUR, ‘în locul unei politici coerente de finalizare a capacităţilor hidro începute, asistăm la blocarea administrativă a proiectelor strategice, dublată de mesaje publice care descurajează explicit componente-cheie ale mixului naţional’.
Potrivit parlamentarilor AUR, ministru Mediului ‘ignoră faptul că încă din anul 2022, prin Hotărârea CSAT nr. 169 şi OUG nr. 175, mai multe obiective hidroenergetice au fost declarate proiecte de interes public major, subiectul fiind reluat şi în şedinţa CSAT din aprilie 2025, când s-a stabilit că finalizarea lor trebuie tratată drept proiect de siguranţă naţională şi realizată în maximum trei ani’.
Ei argumentează că puterea instalată a acestor hidrocentrale ar însemna o creştere de aproximativ 10% a producţiei pe hidro, într-o ţară care are nevoie urgentă de energie ieftină şi sigură. ‘Hidrocentralele în discuţie sunt deja finalizate în proporţie de peste 75%, iar abandonarea lor la acest stadiu înseamnă aruncarea la gunoi a investiţiilor deja realizate, aşteptările populaţiei şi angajamentele asumate prin Programul de guvernare 2025-2028, Planul Naţional Integrat Energie-Schimbări Climatice 2021-2030 şi alte documente strategice’, afirmă semnatarii moţiunii.
‘Doamna ministru Diana Buzoianu nu a dovedit doar necunoaştere gravă a domeniului pe care îl coordonează, ci şi lipsă de responsabilitate faţă de interesele României. Blocarea hidrocentralelor înseamnă blocarea securităţii energetice, perpetuarea haosului din sistem şi expunerea ţării noastre la dependenţă şi la preţuri impuse din exterior. Prin politicile, declaraţiile şi inacţiunile din mandatul actual al ministrului Mediului, România ratează întărirea unei capacităţi curate, ieftine pe ciclul de viaţă, menite să reducă dependenţa de importuri şi volatilitatea preţurilor. (…) Este absolut necesară stabilirea unor termene ferme şi publicarea pe site-ul MMAP a tuturor actelor procedurale, în vederea deblocării acestor investiţii strategice. Moţiunea de faţă este, aşadar, un apel la raţiune şi responsabilitate: deblocarea hidroenergeticii româneşti nu este o opţiune ideologică, ci o necesitate strategică pentru preţuri suportabile, independenţă energetică şi stabilitate mac
roeconomică’, au mai arătat iniţiatorii moţiunii.

