Peste 10% din populația Gazei a fost ucisă sau rănită, a declarat un fost șef militar israelian
Fostul șef al armatei israeliene a declarat că peste 1 din 10 palestinieni din enclavă au fost uciși sau răniți de la începutul războiului.
Vorbind săptămâna trecută în comunitatea Ein HaBesor din sudul Israelului, fostul șef de stat major al Forțelor de Apărare Israeliene (IDF), general-locotenent Herzi Halevi, a declarat: „Există 2,2 milioane de oameni în Gaza. Astăzi, în Gaza, peste 10% au fost uciși sau răniți, peste 200.000. Acesta nu este un război blând.”
Cifra este notabilă deoarece este foarte apropiată de numărul de victime raportat de Ministerul Sănătății Palestinian, care afirmă că forțele israeliene au ucis aproape 65.000 de palestinieni și au rănit peste 164.000.
În timpul războiului, oficialii israelieni au contestat în repetate rânduri cifrele Ministerului sănătății, încercând să pună la îndoială numărul de morți și răniți raportat în enclava asediată. De asemenea, au acuzat ministerul că se bazează pe date furnizate de Hamas.
Comentariile lui Halevi au fost făcute marți, dar nu au fost relatate pe larg până în weekend de către presa israeliană.
Un purtător de cuvânt al IDF a declarat: „Nu vom comenta aspectele discutate în conversațiile închise”.
Halevi a fost șeful de stat major în primele 17 luni ale războiului. A demisionat în martie din cauza eșecului IDF de a preveni atacul Hamas din 7 octombrie 2023.

