Cetatea din Aleșd, Bihor, din sec. al XIII-lea, va fi restaurată și va intra în circuitul turistic

18 September 2025, 22:12

O cetate din Bihor, ridicată în secolul al treisprezecelea, va fi restaurată. Banii pentru lucrări sunt asiguraţi din fonduri europene, iar finanţarea se ridică la 2,5 milioane de euro. Investiţia are rolul de a conserva un monument istoric important pentru comunitatea locală, dar şi de a transforma cetatea în atracţie turistică.

Cetatea a fost ridicată pe o stâncă, în Muntele Şes, imediat după năvălirea mongolă din anul 1241. De-a lungul veacurilor a aparţinut mai multor familii nobiliare din Transilvania. Dar a fost şi loc de refugiu pentru domnitorii pribegi Gavrilaş Movilă şi Constantin Şerban. Fortăreaţa a fost distrusă de armata imperială austriacă, la începutul secolului al XVIII-lea, iar ruinele au fost acoperite de vegetaţie.

Emodi Tamas, arhitect: „Zona cetăţii a fost degajată de vegetaţie, au fost doborâţi copacii şi am săpat, practic, pe întregul perimetru al cetăţii, unde au existat umpluturi până la 5-6 metri”.

Ioan Todoca, primar, oraşul Aleşd: „Va fi o lucrare foarte, foarte frumoasă. Se refac zidurile cetăţii, se face un donjon. Din acel donjon se va vedea până la Bratca, 20 de kilometri.”

Adrian Bogdan, istoric: „Donjonul ocupă un spaţiu foarte important şi este un element central în ceea ce priveşte Cetatea Piatra Şoimului, oferindu-i, de asemenea, o vizibilitate sporită.”

Cetatea e înconjurată de prăpastie din trei părţi, iar în cea de-a patra parte are un şanţ de apărare. Constructorii vor reface donjonul, pornind de la zidurile existente, şi îl vor înălţa cu încă 12 metri. Zidăria va fi făcută cu piatră din carieră, iar nivelul de pornire va fi marcat cu un mortar special. Deocamdată, lucrările se fac doar cu piatra recuperată din cetate.

Gheorghe Nistor, constructor: „Toată piatra este din arheologie. Am făcut-o grămezi (…) şi cu asta zidim, cu asta plombăm.”

Ciprian Bica, director, Centru Naţional de Informare Turistică Aleşd: „Ne dorim ca turiştii să vină în număr cât mai mare, la finalizarea acestor lucrări, pentru că va fi o cetate deosebită. Deosebit de frumoasă.”

Cetatea e amplasată în zona administrativă a oraşului Aleşd. Iar pentru locuitori, restaurarea acesteia este o veste bună.

Pe durata lucrărilor, accesul vizitatorilor este restricţionat. Restaurarea ar urma să fie gata la sfârşitul lunii iunie, anul viitor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite