Acţiune remarcabilă a unui grup de voluntari în Bistriţa. O mână de oameni inimoşi încearcă să salveze o biserică gotică veche de 6 secole, aflată în stare avansată de degradare. Clădirea este monument istoric, iar tinerii îi reconstruiesc acoperişul. Au însă mare nevoie de ajutor financiar de la cei care iubesc patrimoniul cultural al Transilvaniei.