Biserică gotică veche de secole din Bistrița, în stare avansată de degradare, restaurată cu ajutorul voluntarilor. Asociația are nevoie de 30.000 euro pentru finalizarea lucrărilor
Acţiune remarcabilă a unui grup de voluntari în Bistriţa. O mână de oameni inimoşi încearcă să salveze o biserică gotică veche de 6 secole, aflată în stare avansată de degradare. Clădirea este monument istoric, iar tinerii îi reconstruiesc acoperişul. Au însă mare nevoie de ajutor financiar de la cei care iubesc patrimoniul cultural al Transilvaniei.
Voluntarii Asociației Petrus Italus Trust au început lucrările de restaurare a bisericii gotice din localitatea bistrițeană Corvinești, cu montarea draniței, cum sunt numite micile scânduri din care este compus acoperișul. Șantierul de punere în siguranță a monumentului face parte dintr-un proiect mai amplu, intitulat Ambulanța pentru Monumente.
Lavinia Cociubei, arhitect, președinte Asociația Petrus Italus Trust: Este un proiect în colaborare cu comunitatea locală și parohia ortodoxă. Am apelat la o campanie: fiecare donator care donează 30 de lei pentru o șindrilă poate să își înscrie numele pe ea.
Voluntarii lucrează în ture de câte o săptămână. Acum sunt 17, majoritatea studenți la arhitectură, veniți din toată țara.
Robert Gliga, student la arhitectură, a fost pe șantier și anul trecut, la biserica gotică din Vermeș.
Robert Gliga, student: Nu e dificil, e mai greu până îți intri în mână.
Mica biserică din Corvinești este și un exemplu de colaborare interconfesională. Aici s-au ținut slujbe neîntrerupt timp de 6 secole, în confesiunile catolică, luterană și apoi ortodoxă, până la construirea noii biserici din sat.
Asociația care și-a propus să salveze biserica are nevoie de 30.000 euro pentru finalizarea lucrărilor. Voluntarii își pun speranța în donații.

