EXCLUSIV Alexandru Rogobete, despre ambulatoriul de seară: Un chirurg ar trebui să facă o tură de după-masă o dată la două săptămâni

11 septembrie 2025, 21:28 (actualizat 11 septembrie 2025, 21:34)

Ministrul Sănătății Alexandru Rogobete a explicat cum va fi organizat ambulatoriul de seară, în emisiunea Prim Plan de joi seara, unde a fost chestionat de jurnaliștii Ștefan Onica și Diana Brâncuș.

Întrebat dacă sunt suficienți medici într-un spital pentru a acoperi programul unui ambulatoriu pe timpul după-amiezii, ministrul Sănătății a răspuns: Cel mai ușor este să spui nu se poate. Atunci când vrei să faci un proiect nou, primul răspuns este că nu se poate. Se poate! În peste 60% dintre spitale, așa cum am mai spus, din analiza noastră inițială, am arătat că se poate, pentru că discutăm de rotații cu toți medicii din interiorul spitalului.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Practic, un calcul simplu făcut într-un spital universitar mare a arătat că, pentru un chirurg, de exemplu, pentru a asigura ambulatoriul până la ora 8 seara, ar însemna o dată la două săptămâni, o tură de după-masă.

Ministrul a mai spus că presiunile există întotdeauna atunci când scoți oamenii din zona de confort.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Nu mă aștept ca tot sistemul să îmbrățișeze măsurile luate și toți actorii importanți să fie de acord cu măsurile Ministerului Sănătății. Însă, până acum, cu majoritatea profesioniștilor din Sănătate cu care am discutat, cu managerii de spitale, dar și cu medicii, nu am întmpinat o rezistență, drept dovadă că pachetul de măsuri a trecut de Guvern și Parlament în forma lui inițială.

Urmăriți întregul interviu cu ministrul Sănătății aici:

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite