Bjorn Borg, o legendă a tenisului din anii 70-80, este bolnav de cancer de prostată
Suedezul Bjorn Borg, o legendă a tenisului de la sfârşitul anilor 1970 şi începutul anilor 80, suferă de cancer, a relatat joi cotidianul suedez Expressen, care a menţionat prezentarea autobiografiei sale în Italia, transmite AFP.
”Bjorn Borg scris că este bolnav de cancer în autobiografia sa care va fi lansată ‘Bătăi de inimă’, potrivit informaţiilor din Italia”, a scris Expressen.
Ziarul se referă la prezentarea cărţii pe amazon.it, consultată de AFP, care indică o nouă provocare pentru fostul tenisman, ”cea mai importantă şi neîncheiată încă, împotriva cancerului”.
Expressen relatează că ar fi vorba de un cancer la prostată.
Bjon Borg, azi în vârstă de 69 de ani, a dominat tenisul masculin acum aproape 50 de ani, câştigând şase titluri la Roland Garros şi cinci la Wimbledon.
Supranumit ”Ice” Borg, în legătură cu răceala sa pe teren, sportivul şi-a anunţat brusc retragerea din activitate în ianuarie 1983, la 26 de ani, o decizie atribuită epuizării mentale.
Cu un an şi jumătate înainte el pierduse în faţa marelui rival John McEnroe în finala de la US Open, un turneu de Mare Şlem pe care nu a reuşit niciodată să îl câştige.
În 1991, el a revenit pentru scurt timp, cu o rachetă de lemn.
Editorul suedez al autobiografiei, Norstedts, nu a răspuns pentru moment solicitărilor AFP.
Cartea ar urma să fie lansată pe 18 septembrie.

