Forțele ruse continuă bombardamentele asupra Ucrainei. Coreea de Nord promite ”ajutor frățesc” Rusiei. Europenii discută garanțiile de securitate
Rușii continuă să atace violent Ucraina, iar liderul de la Kiev cere sprijinul liderilor nordici și al țărilor baltice înainte de summitul de la Paris. Și Washingtonul se pregătește să ia măsuri împotriva Moscovei. Secretarul Trezoreriei americane a declarat că toate opțiunile sunt, în acest moment, pe masă. Scott Besset a afirmat că atacurile, pe care le-a numit „josnice”, sunt opusul a ceea ce Putin a convenit la întâlnirea cu Donald Trump, din Alaska.
Sirenele au sunat timp de câteva ore bune pe aproape întreg teritoriul Ucrainei. În 9 dintre cele 24 de regiuni s-au înregistrat explozii, iar atacurile rușilor cu drone și rachete au rănit cel puțin 7 persoane.
La Kiev, oamenii s-au grăbit să se adăpostească în stațiile de metrou, unde au rămas aproape toată noaptea.
Dronele și rachetele rușilor au lovit orașul Hmelnițki, din vestul țării, unde a fost afectată infrastructura de transport și mai multe locuințe.
Rușii pretind că au mai cucerit un sat din regiunea Donețk și că au avansat adânc în regiunile Nipropetrovsk și Harkov. Ministerul rus al Apărării a publicat imagini care, susțin ei, demonstrează că în prezent controlează mai mult de jumătate din orașul Kupiansk, regiunea Harkov.
Aflat la Beijing, Vladimir Putin nu dă semne că ar dori să încheie războiul. A primit asigurări de la liderul Coreei de Nord că va continua să primească ajutoare.
Kim Jong Un, președintele Coreei de Nord: Așa cum am menționat mai devreme, dacă există ceva ce pot face pentru dumneavoastră și pentru poporul rus, consider că este o datorie fraternă să îmi asum această responsabilitate și sunt gata să dau tot ce pot pentru a vă ajuta.
De cealaltă parte, europenii discută garanțiile de securitate pentru Ucraina. Secretarul general al NATO a declarat că se așteaptă mai multă claritate după întâlnirea de la Paris.
Mark Rutte, secretar general NATO: Mâine va fi o întâlnire importantă. Așadar, mă aștept ca mâine sau poimâine să fie mai clar legat de ce putem realiza împreună. Asta înseamnă că putem interacționa și mai intens și cu partea americană, pentru a vedea ce doresc să realizeze în ceea ce privește participarea lor la garanțiile de securitate – cum va arăta aceasta.
Donald Trump, care va participa și el la summitul de la Paris, a declarat aseară că este dezamăgit de Putin.
Donald Trump, președintele SUA: Am aflat lucruri care vor fi foarte interesante. Cred că în zilele următoare veți afla.
În drumul său spre Paris, președintele Volodimir Zelenski a făcut o escală în Danemarca, pentru a se întâlni cu liderii statelor nordice și baltice. Înainte de această întâlnire, el l-a acuzat pe Vladimir Putin că, de la Beijing, „spune povești, ca și cum nu ar fi de vină pentru război”.

