Armata israeliană declară orașul Gaza „zonă periculoasă de luptă” Populaţiei nu i s-a cerut evacuarea
Armata israeliană a declarat vineri orașul Gaza ”zonă periculoasă de luptă”, fără a cere deocamdată populației o evacuare imediată, în contextul în care Israelul a amenințat cu lansarea unei ofensive militare de anvergură împotriva mișcării islamiste palestiniene Hamas, transmite AFP.
”Începând de astăzi (vineri), la ora 10:00 ora (07:00 GMT), pauza tactică locală în activitatea militară nu se va aplica zonei orașului Gaza, care constituie zonă periculoasă de luptă”, indică un comunicat militar israelian.
Această ”pauză tactică locală” cotidiană fusese anunțată la finalul lunii iulie pentru orașul Gaza și alte zone din Fâșia Gaza pentru ”a permite trecerea în deplină securitate a convoaielor ONU” și organizațiilor umanitare în teritoriul palestinian devastat de război și foamete.
Conflictul militar din Fâșia Gaza a fost declanșat de atacul terorist fără precedent comis de comandouri ale mișcărilor palestiniene Hamas și Jihadul Islamic în sudul Israelului pe 7 octombrie 2023. Atacul s-a soldat cu moartea a 1.219 de persoane, în majoritate civili.
Alte 251 au fost luate ostatice și duse în enclava palestiniană. Dintre acestea, 49 încă se află în Fâșia Gaza, dar armata israeliană deține informații că doar 22 dintre ele mai sunt în viață.
Armata israeliană a ripostat cu o ofensivă terestră și aeriană dură asupra pozițiilor Hamas din Fâșia Gaza, operațiune în timpul căreia, până joi la prânz, au murit 62.966 de persoane (dintre care 71 în precedentele 24 de ore) și alte 159.266 au fost rănite, potrivit Ministerului Sănătății din Gaza.

