Studenții au protestat față de limitarea burselor. Ministrul Educației le-a sugerat să se angajeze cu jumătate de normă
Trebuie să rezolvăm mai întâi criza bugetară, apoi bursele vor fi reluate. Aşa răspunde ministrul Educaţiei studenţilor care au protestat faţă de reducerea fondului de burse şi limitarea călătoriilor gratuite cu trenul. De la punctul de trecere a frontierei Nădlac, tinerii le-au transmis guvernanţilor că, prin măsurile de austeritate, îi forţează să plece din ţară. Daniel David le-a sugerat celor care rămân fără bani să ia în calcul un loc de muncă part-time.
Și totuși, mesajul celor aproximativ 300 de studenți adunați la vechiul punct de trecere a frontierei Nădlac 1 a fost că vor pleca din țară dacă nu le sunt înapoiate bursele. Au făcut și un pas simbolic: au trecut pe jos în Ungaria, dar au revenit imediat pe pământ românesc.
Sergiu Covaci, președinte ANOSR: Aceste măsuri de austeritate transmit un mesaj indirect, cel puțin așa l-am înțeles noi, că studenția este o povară, că studenții sunt o cheltuială și că ne vor afară din țară ca să scape de aceste cheltuieli.
Studenții spun că tăierea burselor și limitarea beneficiilor de transport vor crește rata abandonului universitar. Daniel David, venit la Timișoara la o dezbatere despre modificările din învățământ, a răspuns nemulțumirilor studenților, care au crescut după ce ministrul le-a sugerat să se angajeze cu jumătate de normă.
Daniel David, ministrul Educației și Cercetării: Nimeni nu oprește diverse specializări, departamente să vină cu suport suplimentar, implicându-te într-un anumit proiect, în anumite granturi. Nu vreau să vă supăr, dar cumva poate că m-aș gândi să îmi iau și un job part-time. Știu că noi nu avem cultura asta, dar eu sunt mai familiarizat un pic cu mediul american, în care foarte mulți studenți au și un job part-time. E clar că nu este o situație plăcută, dar aș face presiune și pe universitate, fiindcă universitatea ar fi interesată să nu își piardă studenții.
În urma măsurilor de austeritate adoptate de guvernanți, bursele pentru studenți au fost limitate la perioada cursurilor. Iar cele pentru studenții de pe locurile cu taxă au fost eliminate.
Nemulțumiri și în sistemul preuniversitar, acolo unde din toamnă rămân doar trei tipuri de burse: de merit, sociale și tehnologice. Cele de merit vor putea fi obținute de maximum 15% dintre elevii unei clase, cu media minimă 9. Criteriile de departajare vor fi stabilite de școli. Bursele de reziliență și cele de excelență olimpică au fost eliminate.
Octavian Oprescu, vicepreședinte Asociația Vâlceană a Elevilor: La bursele de merit s-a scos criteriul de olimpiade județene – loc I, II, III. Ca asociație a elevilor, noi am văzut părerile elevilor și ne-am dat seama că acesta este cel mai obiectiv stimul pe care elevii îl pot avea. Este un stimul care nu depinde de favoritismul profesorilor sau de notele școlare. Dacă ați hotărât să scoateți acest criteriu, care este alternativa ca să mai dați elevilor acest stimul?
Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educației: Sunt mai multe modalități. În primul rând, pot să presupun că un elev care este câștigător al unei olimpiade județene sau în primii trei se califică automat la bursa de merit prin prisma rezultatelor școlare, că e foarte greu de crezut că ești olimpic la o disciplină și corigent la alta.
Metodologia de acordare a burselor în viitorul an școlar este încă în dezbatere publică.

