Misiune emoționantă în Suceava: pui de pisică salvați de pompierii care lucrau la evacuarea apei dintr-o zonă inundată

8 August 2025, 09:53 (actualizat 8 August 2025, 10:31)

În plină intervenție pentru limitarea efectelor inundațiilor din județele Suceava și Neamț, pompierii și jandarmii au avut parte de o misiune mai puțin obișnuită, dar cu final fericit.

Incidentul s-a petrecut în urmă cu câteva zile, în localitatea Neagra, orașul Broșteni. În timp ce patrula printr-o zonă afectată de viitură, un echipaj de jandarmi a auzit mieunături venind dintr-un cort folosit ca adăpost temporar. La prima vedere, în interior nu se vedea nimic, însă sunetele se auzeau clar… de sus, din acoperișul cortului, aflat la peste șapte metri înălțime.

Jandarmii au cerut sprijinul pompierilor din apropiere, care lucrau la evacuarea apei dintr-o zonă inundată. Aceștia au adus o scară specială pentru intervenții la înălțime, iar unul dintre salvatori s-a cățărat cu grijă până în vârf. Acolo, ascunși în siguranță, se aflau doi pui de pisică.

Potrivit salvatorilor, este posibil ca mama lor să îi fi urcat acolo în timpul viiturii, pentru a-i proteja de apă și pericole.

Cei doi pui, mici cât să încapă în buzunarul uniformei, au fost coborâți în siguranță și predați unei fetițe din zonă, care a promis că le va oferi o casă caldă și multă grijă.

„Astăzi, de Ziua Internațională a Pisicii, ne amintim că uneori, cele mai frumoase misiuni nu implică doar intervenție și curaj, ci și empatie și suflet”, au transmis pe Facebook, reprezentanții Departamentului pentru Situații de Urgență, felicitând echipele implicate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite