Profesorii au ieșit din nou în stradă: cer demisia ministrului Educației și amenință cu boicotarea Bac-ului de toamnă
O nouă zi de proteste ale sindicatelor din învățământ. Manifestanții cer demisia ministrului Educației, Daniel David. Profesorii amenință că vor boicota Bacalaureatul de toamnă și că vor bloca începerea anului școlar.
Manifestanții sunt nemulțumiți de creşterea normei didactice de predare cu 2 ore, comasarea a sute de unităţi de învăţământ, care „va conduce la concedieri” de personal didactic auxiliar şi chiar administrativ și de scăderea tarifului pentru plata cu ora;
Sindicatele din Educație au anunțat și un marș în București pe 8 septembrie, prima zi de cursuri din anul școlar 2025-2026, la care se așteaptă participarea a 30.000 de angajați din școli.
Una dintre cele mai controversate măsuri vizează norma didactică a profesorilor din învățământul preuniversitar care crește, în medie, de la 18 la 20 de ore pe săptămână. Este o măsură fără precedent în ultimii ani. Creșterea normei didactice înseamnă încărcarea programului profesorilor titulari.
În același timp, crește și numărul maxim de elevi dintr-o clasă, efectivele fiind majorate cu până la 6 elevi față de limitele anterioare, potrivit edupedu. Astfel, la gimnaziu vor fi până la 28 de elevi/clasă, la liceu până la 30 de elevi într-o clasă, iar în învățământul primar vor fi până la 24 de elevi într-o clasă.
Crește numărul de ore de predare pentru directorii de școli – Directorii de școli și licee vor fi obligați să predea 10 ore din cele 20 din normă. În prezent au derogare și predau 6 ore.
În ceea ce privește institutele naționale de cercetare, bugetele de personal pe anul 2026 sunt înghețate și nu pot depăși nivelul celor din 2025.
Liderii sindicali Marius Nistor și Simion Hăncescu au transmis, luni seara, după întâlnirea cu ministrul Educației, că acesta „s-a angajat că va solicita o discuție cu prim-ministrul, pentru a-i prezenta situația și pentru a-i propune să se renunțe” la măsurile ce vizează creșterea normei didactice de predare, mărirea numărului de elevi în clasă și comasarea de școli.

