Ministrul Economiei, Radu Miruţă: Orice persoană care intră într-o fabrică de armament sau depozit de muniţie trebuie autorizată de minister

Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Radu Miruţă / Facebook
Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Radu Miruţă / Facebook
4 August 2025, 21:32 (actualizat 4 August 2025, 22:39)

Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului, Radu Miruţă, a anunţat luni că orice persoană care va intra într-o fabrică de armament sau în depozit de muniţie din România va trebui autorizată la nivelul ministerului, în urma unei verificări a serviciului de informaţii clasificate.

“Până când anchetele criminalistică şi judiciară vor aduce lumină asupra cauzei exploziei de la fabrica de arme Cugir, am dispus astăzi două măsuri imediate: Am emis un ordin de ministru prin care reintroduc obligaţia ca orice persoană care intră într-una dintre fabricile de armament sau depozitele de muniţie din România să fie autorizată la nivelul ministerului, în urma unei verificări a serviciului de informaţii clasificate. Această obligaţie a existat, dar a fost eliminată în ianuarie 2025. Am cerut actualizarea de urgenţă a tuturor planurilor privind: securitatea obiectivelor (pază umană şi electronică); spaţiile de depozitare; zonele de producţie, inclusiv data ultimului control şi măsurile dispuse. Dacă mai este cumva vreun director (sper ca nu) care crede că o fabrică de cartuşe sau arme de foc se conduce ca o maşină de îngheţată, îi sugerez să profite de fereastra de oportunitate în care să se ceară singur afară”, a scris ministrul pe pagina sa de Facebook.

El a subliniat că aşteaptă răspunsuri despre modul în care s-a declanşat explozia de la fabrica de la Cugir şi a transmis că ancheta penală este în desfăşurare, iar instituţiile din afara ministerului i-au comunicat că este o chestiune de zile până vor fi gata concluziile.

Un incendiu, urmat de explozii, a izbucnit, în noaptea de vineri spre sâmbătă, la una dintre cele două fabrici de armament din oraşul Cugir, la o hală de muniţie, pe o suprafaţă de 700 de metri pătraţi.

Ministrul Economiei s-a deplasat sâmbătă la Cugir şi a anunţat că, la o primă evaluare, valoarea pagubei provocate de explozie se ridică la peste 400.000 de euro.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite