La 87 de ani, nea Vasilică le-a cântat la acordeon pompierilor și voluntarilor veniți la Broșteni să ajute după dezastrul lăsat de inundații
„Singura mea plăcere, care mi-a mai rămas, este muzica”, le-a mărturisit nea Vasilică pompierilor și voluntarilor care au venit să ajute după dezastrul lăsat de puhoaie la Broșteni. Și le-a cântat la acordeon, în semn de mulțumire.
„Când mi-e urât, îmi iau acordeonul și încep să cânt, să mă înveselesc„, a mai spus nea Vasilică. În mijlocul noroiului, printre dărâmături, au răsunat cântecele sale preferate.
Momentul a fost filmat și fotografiat de cei prezenți, iar Departamentul pentru Situații de Urgență a postat un filmuleț pe pagina de Facebook, cu mesajul: Am venit la Broșteni să ajutăm, dar am plecat cu o lecție de viață: chiar și în mijlocul necazurilor, optimismul și speranța ne pot ține sufletul viu.

