Plata prejudiciului, condiție pentru eliberarea condiționată. Elena Udrea a plătit doar jumătate din cele 2 milioane de euro de la Gala Bute
Elena Udrea a fost eliberată condiționat, joi, din Pentineciarul Târgșor, iar una dintre obligativităţile eliberării condiționate este recuperarea prejudiciului.
Recuperarea prejudiciului este o prioritate zero în ceea ce privește eliberarea condiționată, însă instanțele de judecată nu pre aiau în seamă acest lucru, a explicat Liliana Năstase, la TVR Info. Majoritatea celor eliberați nu au plătit integral prejudiciul la ieșirea din penitenciar.
În cazul Elenei Udrea, ea a plătit până acum jumătate din prejudiciul de 2 milioane de euro din dosarul Gala Bute și asta după ce anchetatorii au valorificat mai multe bunuri pe care au pus sechestru până la concurența sumei de 2 milioane de euro, iar bunurile sunt în continuare în custodia statului. În momentul în care vor fi vândute, se va reface acest calcul, iar dacă va mai rămâne vreo diferență, va trebui ca Elena Udrea să o plătească.
La ieșirea din penitenciar, Elena Udrea a spus că practic plătește din buzunarul propriu Gala Bute, deși banii au fost dați legal și a spus că plătește această gală “de trei ori”, asta pentru că bunurile confiscate sunt valorificate cu o sumă la 30% din valoarea lor.

