Uniunea Europeană a eșuat pentru a doua zi să aprobe un nou pachet de sancțiuni împotriva Rusiei. Slovacia continuă să se opună
Uniunea Europeană a eșuat pentru a doua zi să aprobe, miercuri, un nou pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, în timp ce Slovacia a continuat să caute concesii privind livrările de gaze, au declarat diplomați UE agenției Reuters.
Slovacia a blocat prin veto aprobarea sancțiunilor în timpul unei reuniuni a ambasadorilor țărilor UE, au declarat diplomații familiarizați cu discuțiile. Doi dintre diplomați au declarat că Malta a formulat, de asemenea, o obiecție.
Guvernul Slovaciei a declarat că nu va aproba sancțiunile înainte ca țara să primească mai multe garanții că nu va fi afectată de un plan separat al UE de eliminare treptată a gazului rusesc până la sfârșitul anului 2027.
Aceste planuri de eliminare treptată trebuie să fie aprobate în UE de o majoritate solidă a țărilor, ceea ce înseamnă că Slovacia singură nu le poate respinge prin veto. Cu toate acestea, sancțiunile necesită unanimitate.
“Considerăm că această propunere (de eliminare treptată a energiei rusești) este o sancțiune și, prin urmare, o legăm în mod natural de propunerea pentru pachetul de sancțiuni”, a declarat premierul slovac Robert Fico, într-o scrisoare adresată președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, publicată miercuri de biroul său.
”Prin urmare, ne așteptăm ca votul asupra celui de-al 18-lea pachet să poată avea loc numai după ce o parte substanțială a riscurilor în domeniul aprovizionării cu gaze începând cu 2028 au fost rezolvate”.
Aceste sancțiuni ar reprezenta cel de-al 18-lea pachet de astfel de măsuri adoptate de UE împotriva Rusiei ca urmare a invaziei la scară largă a Ucrainei din 2022.
Comisia, ramura executivă a UE, a încercat marți să obțină sprijinul Slovaciei printr-o scrisoare în care spunea că va depune eforturi pentru a răspunde preocupărilor sale.
În răspunsul său, Fico a afirmat că discuțiile ar trebui să continue pentru a clarifica angajamentele pe care și le va asuma Comisia.
Slovacia continuă să importe energie rusească și adoptă adesea poziții pro-ruse cu privire la Ucraina.
Slovacia susține că renunțarea la gazul rusesc ar putea provoca penurii, creșterea prețurilor și a taxelor de tranzit și ar putea conduce la cereri de despăgubire din partea furnizorului rus Gazprom.
Fico a declarat marți că cea mai bună soluție ar fi o derogare de la eliminarea treptată a energiei rusești pentru Slovacia, pentru a-i permite să își îndeplinească contractul valabil până în 2034.

