Unul dintre cei trei pui ai ursoaicei ucise pe Transfăgărăşan a fost găsit. Animalul, relocat la Centrul de reabilitare de la Zărnești

Unul dintre cei trei pui ai ursoaicei ucise pe Transfăgărăşan / Foto: Ministerul Mediului
10 July 2025, 14:48 (actualizat 10 July 2025, 14:51)

Unul dintre cei trei pui ai ursoaicei ucise pe Transfăgărăşan, după atacul asupra motociclistului italian, a fost găsit și este în siguranță, a anunțat Ministerul Mediului. Acesta va fi relocat la Centrul de reabilitare de la Zărnești. Echipele silvice continuă căutările pentru salvarea celorlalți doi pui de urs.

Echipele Direcției Silvice Argeș au reușit, joi dimineață, prinderea în condiții de siguranță a unuia dintre cei trei pui de urs rămași orfani în urma incidentului tragic din 3 iulie. Puiul a fost tranchilizat cu succes, fără a-i fi pusă viața în pericol, și va fi relocat la Centrul de reabilitare de la Zărnești, se precizează în postarea Ministerului Mediului.

De asemenea, potrivit sursei citate, căutările continuă pentru salvarea celorlalți doi pui. Echipele silvice monitorizează permanent zona și folosesc toate mijloacele legale și tehnice disponibile.

”Este un pas important faptul că primul pui de urs a fost găsit și e în siguranță, dar misiunea continuă pentru a găsi ceilalți 2 pui. Le mulțumesc echipelor din teren pentru profesionalism și determinare. Avem datoria să intervenim ferm, dar responsabil, ori de câte ori viața animalelor și siguranța oamenilor sunt puse în pericol”, a declarat ministrul Mediului, Diana Buzoianu.

Totul a început pe 3 iulie când un cetăţean italian care se plimba cu motocicleta pe Transfăgărăşan a fost atacat şi ucis de o ursoaică. Autorităţile au împuşcat animalul la scurt timp după atac. Puii ar fi trebuit prinşi imediat şi relocaţi, ceea ce nu s-a întâmplat. 

Cei trei pui ai ursoaicei ucise pe Transfăgărăşan, după atacul asupra motociclistului italian, de negăsit

Cei trei pui ai ursoaicei împușcate de autorităţi pe Transfăgărăşan, după ce a ucis un turist italian, sunt de negăsit. Nu au ajuns la sanctuarul de urşi de la Zărneşti, anunţă reprezentanţii centrului de reabilitare. Aceştia se tem că puii ar putea să moară în pădure. Miercuri, şefii de la Garda de Mediu, Garda Forestieră şi Direcţia Silvică Argeş au fost convocați la Minsterul Mediului. Și li s-a cerut să colaboreze cu ONG-urile pentru localizarea și salvarea ursuleților.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite