Proteste spontane ale sindicaliștilor din agențiile pentru protecția mediului. Susțin că reorganizarea ANMAP este un eșec
Angajați din fostele Agenții județene pentru Protecția Mediului au declanșat astăzi, miercuri, proteste spontane, ca reacție la reorganizarea haotică și incompletă a Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP).
Deși ANMAP a fost înființată oficial la 3 aprilie 2025, personalul fostelor instituții (Agenția Națională pentru Protecția Mediului, Agențiile județene pentru Protecția Mediului și Agenția Națională pentru Arii Naturale Protejate) nu a fost preluat nici până în prezent. Organigrama detaliată și regulamentul de funcționare, care trebuiau aprobate de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor până la începutul lunii iunie, nu au fost înaintate de conducerea ANMAP, blocând astfel procedura legală de angajare a salariaților în noua structură, susțin sindicaliștii de la agențiile pentru protecția mediului, într-o postare pe Facebook.
Această lipsă de acțiune a îngreunat activitatea instituțională și peste 2.000 de angajați trăiesc într-o stare de incertitudine profesională, fără contracte clare, atribuții stabilite sau siguranța locului de muncă, se spune în comunicatul sindicaliștilor.
În paralel, de la 1 iulie, salariile au fost reduse cu sume nete între 300 și 500 lei, din cauza plafonării sporului pentru condiții periculoase la 300 lei brut.
Revendicări ale salariaților:
• Aprobarea de urgență a organigramei și regulamentului ANMAP;
• Preluarea efectivă a personalului în noua structură;
• Restabilirea drepturilor salariale și a sporurilor aferente condițiilor de muncă;
• Un calendar clar pentru reorganizarea reală, cu consultarea personalului din teritoriu.
În lipsa unor măsuri concrete, protestele vor continua și se pot intensifica la nivel național.
Sindicaliștii solicită o întâlnire de urgență cu Diana‑Anda Buzoianu, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, pentru a discuta blocajele actuale, impactul asupra personalului și adoptarea unor soluții eficiente, în interesul protecției mediului și stabilității instituționale.

