Oficiali israelieni vor purta la Washington discuții privind încetarea focului, în contextul escaladării militare în Gaza
Avioane și tancuri israeliene au lovit puternic, marți, în nordul și sudul Gazei, distrugând mulțimi de case, în timp ce consilierul premierului israelian Benjamin Netanyahu se află la Washington, fiind așteptat să discute despre o posibilă încetare a focului, notează Reuters.
Mii de locuitori au părăsit din nou Gaza în timp ce Israelul a emis noi ordine de evacuare, iar tancurile sale au pătruns în zonele estice din Gaza City, în nord, și în Khan Younis și Rafah, în sud, au declarat locuitorii.
Autoritățile sanitare locale au declarat că loviturile au ucis cel puțin 20 de persoane, fiind raportate grupuri de case distruse în districtele Shejaia și Zeitoun din Gaza City, la est de Khan Younis și în Rafah.
Ismail, un locuitor din suburbia Sheikh Radwan a orașului Gaza, a declarat pentru Reuters că familii proaspăt strămutate au instalat corturi pe șosea, după ce au fugit din zonele din nordul și estul orașului și nu au găsit alte terenuri disponibile.
„Nu dormim din cauza sunetelor exploziilor de la tancuri și avioane. Ocupația distruge case la est de Gaza, în Jabalia și în alte locuri din jurul nostru”, a povestit el.
Discuții privind posibile acorduri diplomatice regionale, la Casa Albă
Ministrul israelian al Afacerilor Strategice, Ron Dermer, un confident al lui Netanyahu, se află la Washington în această săptămână pentru a se întâlni cu oficiali de la Casa Albă, a declarat luni purtătoarea de cuvânt a lui Trump, Karoline Leavitt, în cadrul unui briefing de presă.
Dermer ar urma să analizeze posibilitățile de acorduri diplomatice regionale în urma războiului de 12 zile dintre Israel și Iran de luna trecută, precum și încheierea războiului din Gaza, potrivit unui oficial israelian.
Netanyahu urmează să călătorească la Washington săptămâna viitoare și să se întâlnească cu Trump pe 7 iulie, a declarat un oficial american. Cei doi lideri sunt așteptați să discute despre Iran, Gaza, Siria și alte provocări regionale, a declarat un oficial israelian la Washington.
Înaltul oficial Hamas, Sami Abu Zuhri, a declarat că presiunea exercitată de Trump asupra Israelului ar fi esențială pentru orice progres în eforturile de încetare a focului aflate în impas.
”Facem apel la administrația SUA să își ispășească păcatele față de Gaza prin declararea încetării războiului”, a spus el.
După o încetare a focului de șase săptămâni la începutul acestui an, discuțiile privind prelungirea armistițiului au fost blocate.
Surse palestiniene și egiptene la curent cu ultimele eforturi de încetare a focului au declarat că mediatorii Qatar și Egipt și-au intensificat contactele cu cele două părți beligerante, dar că nu a fost încă stabilită o dată pentru o nouă rundă de negocieri privind armistițiul.
Hamas afirmă că este dispusă să elibereze toți ostaticii rămași doar ca parte a unui acord care ar pune capăt războiului. Israelul susține că ostaticii trebuie să fie eliberați, iar războiul se poate încheia numai atunci când Hamas este dezarmată și nu mai conduce Gaza.

