Reacția lui Vladimir Putin după atacurile SUA asupra Iranului
În cadrul unei întâlniri cu ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, președintele Rusiei, Vladimir Putin, a descris recentele atacuri asupra Iranului drept un act de agresiune neprovocat, fără nicio justificare, scrie agenția TASS.
„Este un act absolut neprovocat de agresiune împotriva Iranului. Nu are nicio bază sau justificare”, a declarat Putin.
El a reiterat poziția Rusiei, subliniind: „Poziția noastră cu privire la evenimentele actuale este bine cunoscută. A fost exprimată clar de Ministerul Afacerilor Externe în numele Rusiei”.
Așa cum a fost precizat în declarația anterioară a Ministerului de Externe, Moscova condamnă ferm atacurile americane asupra instalațiilor nucleare iraniene. Ministerul a cerut încetarea imediată a ostilităților și a îndemnat la intensificarea eforturilor diplomatice pentru readucerea situației pe un făgaș politic și pașnic.
Escaladarea a început pe 13 iunie, când Israelul a lansat o operațiune militară împotriva Iranului. La mai puțin de o zi, Teheranul a răspuns cu represalii. Ciclul atacurilor reciproce a continuat, ambele părți raportând victime și distrugeri la mai multe obiective.
La nouă zile de la începutul conflictului, pe 22 iunie, Statele Unite s-au alăturat escaladării, bombardiere americane vizând trei situri nucleare iraniene — Fordow, Natanz și Isfahan.

