AIEA afirmă că centrifugele de la situl nuclear iranian Natanz ar putea fi “avariate grav”

Google Maps view Natanz, Iran/ Sursa Profimedia images
17 June 2025, 10:16 (actualizat 17 June 2025, 13:14)

Centrifugele pentru îmbogăţirea uraniului de la situl iranian Natanz au fost probabil distruse de atacurile israeliene, a apreciat luni directorul general al Agenţiei Internaţionale pentru Energia Atomică (AIEA), Rafael Grossi, citat de dpa.

Utilajele respective au fost, se pare, “avariate grav, dacă nu complet distruse”, a declarat Grossi pentru BBC. Cauza ar fi pana de curent provocată de loviturile israeliene de vinerea trecută, scrie Agerpres.

Într-o şedinţă extraordinară a Consiliului Guvernatorilor AIEA la Viena, directorul a relatat că instalaţia de la Natanz, care a suferit avarii serioase, nu a mai fost afectată de atunci. Deşi partea subterană nu a fost lovită, întreruperea alimentării cu energie electrică ar fi putut deteriora utilajele de acolo.

Grossi a avertizat că contaminarea radioactivă a sitului respectiv este periculoasă, însă nivelurile acesteia în exterior sunt în continuare normale.

Secţiunea de la sol a instalaţiei de la Natanz, unde uraniul era îmbogăţit până la o concentraţie de 60%, a fost distrusă de atacul de vineri, la fel ca şi patru clădiri de la situl nuclear din Isfahan, însă nu există nicio informaţie despre daune la instalaţia subterană de îmbogăţire a uraniului de la Fordow.

Israelul a afirmat că obiectivul atacurilor este să împiedice Iranul să dezvolte o bombă atomică; Teheranul insistă că programul nuclear iranian are exclusiv scopuri civile.

Grossi a avertizat la Viena că escaladarea conflictului întârzie “activitatea vitală pentru o soluţie diplomatică în vederea asigurării pe termen lung că Iranul nu obţine arme nucleare”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite