George Simion a confirmat, la Digi 24, că îl vrea pe Călin Georgescu premier: Vom găsi 50% +1 parlamentari să îl voteze. Anticipatele sunt o variantă
Candidatul AUR George Simion a confirmat marți seara, la Digi 24, într-un interviu înregistrat, că intenționează să-l nominalizeze pe Călin Georgescu prim-ministru, în situația în care va ieși președinte. “Vom găsi 50% +1 parlamentari să îl voteze“, a spus George Simion, adăugând că preferă această variantă celei a alegerilor anticipate, pe care n-o exclude.
Liderul AUR a spus că dacă Călin Georgescu va dori, îl va nominaliza ca premier. Simion a spus că în Constituție se prevede că are voie să nominalizeze de două ori un premier și că, dacă Parlamentul nu votează un prim-ministru, el, ca președinte, îl poate dizolva și declanșa alegeri anticipate.
Simion n-a părut foarte ferm pe varianta anticipatelor adăugând că “există mai multe variante“, dar că el se așteaptă ca “actuala componență a Parlamentului să voteze“, apoi că “vom vedea daca acest vot se menține“, și, în final, “dacă românii vor accepta această variantă“, anticipatele sunt o soluție.
“Îl voi propune și vom găsi 50% +1 parlamentari să îl voteze“, a spus liderul AUR, adăugând că preferă această variantă.

