Taxele vamale impuse de SUA: România pregătește măsuri economice pentru a reduce impactul asupra firmelor românești

3 April 2025, 14:40 (actualizat 3 April 2025, 14:41)

Autorităţile române pregătesc măsuri prin care să sprijine mediul de afaceri în fața efectelor noilor taxe vamale anunțate de președintele american. Se schimbă însă și modul de abordare a relaţiilor cu administrația Trump.

Premierul Marcel Ciolacu a anunţat că a trimis doi emisari care vor începe negocieri în numele României. Ei vor discuta la Mar-a-Lago cu reprezentanţi ai Administraţiei Trump despre ridicarea vizelor.

Șeful Executivului a spus că unul dintre cei doi emisari este din SUA, iar celălalt este trimisul special al prim-ministrului.

Premierul Marcel Ciolacu promite ajutor de stat în sectoarele economice afctate de războiul comercial declanșat de SUA.

Vom proteja companiile românești, cu toate resursele disponibile, de efectele noului război comercial al tarifelor vamale, între America și Europa. Pregătim măsuri de sprijin pentru toate industriile afectate, prin scheme de ajutor de stat cât mai eficiente și simplu de aplicat, că să poată produce efecte în cel mai scurt timp. Am un mesaj și pentru cei care acuză zilnic cât de prost merg lucrurile în economie. Sunt date din ultimele zile ce arată încrederea investitorilor români și străini în potențialul nostru economic, a declarat Marcel Ciolacu la începutul ședinței de Guvern.

Tanczos Barna, ministrul Finanţelor: Săptămâna viitoare o să vorbim punctual despre măsurile propuse de Guvern că să reducem la minim impactul asupra firmelor românești. Această situație poate să reașeze aceste relații comerciale cu SUA, nu doar ale UE, putem ajunge la lanțuri scurte de aprovizionare și la producție autohtonă.

Ministrul Investițiilor Europene, Marcel Boloș, consideră că se impune o reconfigurare a relațiilor comerciale cu SUA

Marcel Boloș, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene: Măsurile acestea protecționiste, pentru că taxele vamale cam asta fac, sunt taxe protecționiste ale economiilor statelor, și din această perspectivă e limpede că va exista o reconfigurare a schimburilor comerciale între SUA și parteneri. Dar mie mi se pare ciudat cum SUA, prin aceste taxe vamale, reușesc să bulverseze și să-și facă din toți partenerii comerciali – știți, e teoria aceea, îți ațâți dușmanii căt să-i poți gestiona – dintr-o dată îți ridici toată lumea în cap. Deja intrăm într-o perioadă în care lucrurile mi se par scăpate de sub control.

Piese din fier și otel, anvelope auto, mobila, confecții, lemn prelucrat și medicamente sunt doar câteva dintre produsele pe care Romania le-a exportat, cel mai mult, în Statele Unite ale Americii, anul trecut.

Decizia administrației Trump de a introduce tarife vamale pentru Uniunea Europeană vine în contextul în care vânzările de bunuri romanești peste Ocean au crescut în ultimii ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite