Danemarca, mulţumită că delegaţia SUA va vizita doar baza aeriană americană din Groenlanda

Ministrul de externe danez Lars Lokke Rasmussen. Sursa foto: Profimedia Images
26 March 2025, 10:36 (actualizat 26 March 2025, 13:21)

Ministrul de externe danez Lars Lokke Rasmussen a salutat miercuri decizia SUA de a-şi modifica vizita planificată în Groenlanda care a declanşat o confruntare diplomatică între Copenhaga şi Casa Albă, pe fondul interesului manifestat de preşedintele american Donald Trump de a “prelua” insula, informează Reuters şi AFP.

“Cred că este foarte pozitiv că americanii şi-au anulat vizita în societatea groenlandeză. În schimb, ei îşi vor vizita propria lor bază, Pituffik, şi noi nu avem nimic împotriva acestui lucru”, a declarat Rasmussen la radiodifuziunea daneză DR.

Premierul danez Mette Frederiksen a declarat miercuri că vizita planificată a soţiei vicepreşedintelui american JD Vance, Usha Vance, la o populară cursă cu sănii trase de câini în Groenlanda făcea parte dintr-o “presiune inacceptabilă” asupra teritoriului autonom danez.

CITEȘTE ȘI: J.D. Vance anunţă că va merge în Groenlanda vineri: „A fost atât de multă emoţie în jurul vizitei lui Usha încât am decis că nu vreau să o las să se distreze singură”

Casa Albă a anunţat marţi că, în schimb, delegaţia va fi condusă de JD Vance însuşi şi că va vizita doar baza spaţială americană din Pituffik, din nordul Groenlandei, şi nu va participa la cursa de sănii trase de câini.

Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite