Când ai petrecut ultima dată timp de calitate cu mama sau bunica ta?

Profimedia Images
8 March 2025, 09:48

Sun-o pe mama, pe bunica, pe mătuşa şi invită-le să petreceți timpul împreună. Ştim că este important să petrecem timp cu părinții, mai ales pe măsură ce aceștia înaintează în vârstă, iar știința a dovedit că petrecerea timpului cu mama, de exemplu, o poate ajuta să trăiască mai mult.

Studiile arată că singurătatea este una dintre principalele cauze ale declinului sănătății și chiar ale decesului la persoanele de peste 60 de ani.

În cadrul unui studiu realizat cu ajutorul a 1604 persoane în vârstă de peste 60 de ani, dintre care 59% femei, participanților li s-au pus trei întrebări diferite: se simt lăsați pe dinafară, se simt izolați și nu au companie? Din păcate, 43% dintre participanți au spus că se simt singuri.

Studiul a constatat că persoanele care au declarat că se simt singure aveau mai multe șanse să aibă dificultăți în efectuarea activităților zilnice obișnuite. Aceștia au avut probleme în îndeplinirea sarcinilor care implică mişcare, cum ar fi mersul pe jos sau ridicarea brațelor deasupra capului.

Aceasta înseamnă că persoanele care prezintă simptome de singurătate au dificultăți în îndeplinirea sarcinilor zilnice care le permit să fie independente. S-a constatat că singurătatea este asociată cu un risc mai mare de deces pe măsură ce persoana îmbătrânește.

„Singurătatea este un factor important care contribuie la suferința umană, în special la persoanele în vârstă, în rândul cărora rata de prevalență poate fi mai mare”, se arată în studiu.

„Singurătatea este sentimentul subiectiv de izolare, neapartenență sau lipsă de companie”. Menținerea legăturilor familiale și încurajarea prieteniilor pot ajuta persoanele în vârstă nu numai să se simtă valoroase, dar le poate ajuta și sănătatea, atât mentală, cât și fizică.

„Nevoia pe care am avut-o întreaga noastră viață – oameni care ne cunosc, care ne apreciază, care ne aduc bucurie – nu dispare niciodată”, a declarat Barbara Moscowitz, asistent social senior în domeniul geriatriei la Massachusetts General Hospital, pentru The New York Times.

Studiul a mai arătat că, în anii care au urmat studiului inițial, aproape 23% dintre cei care s-au identificat ca fiind singuri au murit, în timp ce doar 14% dintre cei care nu s-au identificat ca fiind singuri au decedat.

Singurătatea nu afectează doar sănătatea mentală a unei persoane, ci în mod clar și sănătatea sa fizică. Deși singurătatea nu înseamnă întotdeauna că o persoană este clinic deprimată, dacă nu este tratată, poate duce la un caz mai grav de boală mintală.

Având în vedere că singurătatea afectează grav sănătatea unei persoane, în special pe măsură ce îmbătrânește, este foarte important să petrecem timp cu mama, să o includem în viața noastră și a copiilor.

Bunicii și părinții pot contribui la dinamica familiei și pot fi adesea o sursă de sprijin pentru familiile ocupate care au nevoie de tot ajutorul posibil. Nu numai tu ai de câștigat atunci când petreci timp cu mama ta, dar și ea are de câștigat.

Data viitoare când te sună mama ta și vrea să-ți pregătească cina sau pur și simplu să-și petreacă ziua cu tine, nu o respinge. Aminteşte-ţi că, petrecând timp cu mama ta, nu numai că o faci să se simtă iubită și sprijinită, dar contribui și la sănătatea și bunăstarea ei generală.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite