Taxa de decongestionare, folosită în alte țări pentru fluidizarea traficului, este respinsă în România

13 ianuarie 2025, 18:46

Odată cu terminarea vacanțelor și cu întoarcerea celor mai mulți români la serviciu, traficul din marile orașe a fost dat din nou peste cap. În București, spre exemplu, luni a fost haos chiar și în afara orelor de vârf. Timpul parcurgerii unui traseu obișnuit a fost aproape dublu față de alte zile. Specialiștii în mobilitate urbană susțin că introducerea unei taxe pentru a pătrunde în zonele centrale ar fi soluția decongestionării traficului. Măsura este însă respinsă de majoritatea șoferilor și considerată nepopulară de administrațiile locale.

Bară la bară: așa s-a circulat astăzi în Capitală, chiar și în afara orelor de vârf. În zona centrală, rândul de mașini era efectiv de la un semafor la altul. Specialiștii în mobilitate urbană, cât și urbaniștii, susțin că una dintre soluțiile decongestionării traficului din marile orașe ar fi introducerea unei taxe pentru a pătrunde în zona centrală.

De curând, demersul a fost cât pe ce să fi transpus într-o inițiativă legislativă de un fost deputat PSD, însă între timp, a fost lăsat de izbeliște.

În București, actuala administrație nu susține introducerea unei taxe pentru zona centrală până când infrastructura transportului public nu este pusă la punct.

Măsura este considerată nepopulară și de către administrațiile altor două mari orașe din România, Cluj-Napoca și Iași.

Și în alte orașe europene, ideea s-a aplicat cu mai mult sau mai puțin succes. De exemplu, în Stockholm taxa a scos inițial din trafic 20% dintre mașini, dar ulterior acestea s-au întors. În alte orașe, cum ar fi Londra, taxa are valori foarte mari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă