Au început negocierile pentru o majoritate parlamentară. Marcel Ciolacu a avut discuții cu Elena Lasconi, urmează întâlniri și cu alți lideri

4 decembrie 2024, 08:47

Liderii partidelor politice au început negocierile pentru o nouă majoritate care să asigure guvernarea, dar şi pentru susţinerea unuia dintre candidaţii la prezidenţiale în turul al doilea. Premierul Marcel Ciolacu s-a întâlnit marți seară cu Elena Lasconi, preşedintele USR, a patra formaţiune intrată în Parlament.  Preşedintele PSD se va întâlni miercuri, potrivit unor surse, și cu liderii celorlalte formațiuni politice care vor să facă parte din noul guvern.

Discuția dintre Marcel Ciolau și Elena Lasconi a durat mai bine de o oră, cei doi lideri au discutat despre majoritatea pro-europeană, cel puțin Marcel Ciolacu a transmis acest mesaj, sugerând că discuția a fost și despre măsurile care ar putea fi luate ca România în Uniuena Europeană, în NATO și să intre și în Spațiul Schengen.

Și Ilie Bolojan a avut, potrivit surselor, o discuție telefonică cu Elena Lasconi, iar în cursul zilelor următoare ar urma și el să aibă o întâlnire cu aceasta.

Marcel Ciolacu menționa că va avea întâlniri și cu alți președinți de partid – Ilie Bolojan (PNL), Kelemen Hunor (UDMR) – pentru a le transmite faptul că își dorește acest guvern pro-european. Încă nu s-a conturat un guvern de uniune națională.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite