Candidați descalificați pentru copiat la examenul jandarmeriei
Trei candidaţi pentru un loc la Jandarmeria Română s-au gândit că cel mai sigur mod de a promova examenele este să copieze. Numai că au fost prinşi de supraveghetori şi eliminaţi din examen. Cei trei sunt din Sălaj, Argeş şi Călăraşi. Într-unul dintre cazuri, candidatul a fost depistat pentru că îi ieşeau pe sub cămaşă câteva fire din dispozitivul pe care îl ascunsese în haine.
La sfârşitul săptămânii trecute în mai multe judeţe ale ţării au fost organizate concursuri de admitere la subofiţeri în Jandarmeria Română. În Argeş, Sălaj şi Călăraşi au fost depistaţi candidaţi care voiau să copieze.
Cu multe haine pe el, candidatul din Argeş nu a mai observat că un fir al dispozitivului a ieşit pe sub o mânecă a hainei şi a fost prins la intrarea în sala de examen.
Tentativele de copiere ale candidaţilor au stârnit ironii, dar, totodată, şi îngrijorări în rândul celor din sistem.
Specialiştii nu cred că cei trei candidaţi ar fi la prima tentativă de fraudare, ba poate chiar e posibil să fi avut succes cu alte ocazii.
Singura sancţiune aplicată tinerilor a fost neacceptarea lor în sălile de examen, dar nimic nu îi împiedică să candideze din nou în viitor.

