APADOR CH acuză guvernul că semnează înțelegeri cu SUA, în numele societății civile și al presei, prin care îngrădește libertatea de exprimare

Pasajul incriminat de APADOR CH/Foto: Captura apador.org
9 August 2024, 16:41

Guvernul României, prin ministrul de Externe, Luminița Odobescu, s-a angajat în numele presei și al societății civile să „combată manipularea informațiilor străine”, printr-un memorandum de înțelegere cu Departamentul de Stat al SUA, iar pentru acest document nu s-a consultat cu părțile invocate, arată Asociația Pentru Apărarea Drepturilor Omului (APADOR-CH), într-un comunicat.

APADOR-CH arată că a cerut Ministerului de externe o copie a acestui document și a primit “două foi A4 în care se enumeră o serie de principii și bune intenții în legătură cu cooperarea dintre cele două țări, pentru a contracara manipularea „informațiilor străine”.

România și Statele Unite sunt angajate în colaborarea menită să reducă impactul manipulării informațiilor străine și să construiască ecosisteme informaționale rezistente din punct de vedere societal și institutional”, scrie în memorandumul transmis autorităților din SUA, conform asociației.

Printre principiile prin care Guvernul român se angajează să combată „manipularea informațiilor străine” se numără și un paragraf în care sunt implicate mass-media și societatea civilă.

Societatea civilă, mass-media independentă și mediul academic joacă roluri esențiale în sprijinirea și informarea inițiativelor guvernamentale pentru a contracara manipularea informațiilor străine”, este paragraful denunțat de APADOR-CH.

Asociația susține că acest paragraf din memorandumul transmis Statelor Unite angajează societatea civilă și presa la „o acțiune importantă, dar confuză”, fără ca Guvernul să fi consultat anterior reprezentanții acestora.

“Întrebarea care se pune este în numele cărui principiu democratic și-a luat Guvernul obligația de a face ca societatea civilă, mass-media independentă și mediul academic să sprijine inițiativele Guvernului, când acesta își propune să contracareze manipularea informațiilor străine? Mass-media independentă nu poate fi independentă dacă rolul ei este de a sprijini inițiative ale Guvernului, chiar dacă acele inițiative par generoase și îndreptățite, cum ar fi cazul combaterii manipulării informațiilor străine. O mass-media independentă trebuie să își păstreze întotdeauna spiritul critic și să își rezerve, întotdeauna, dreptul de a critica sau sprijini diverse inițiative, de a fi pro sau contra lor, indiferent de obiectul și sursa acestor inițiative (guvernamentală sau privată). Aceeași problemă se ridică și în cazul societății civile. Specific societății civile sunt organizațiile neguvernamentale. Aceste organizații ale societății civile, ca și alte forme de manifestare ale societății civile, nu pot fi obligate, mai mult sau mai puțin fățiș, prin demersuri la care Guvernul se obligă prin semnarea de memorandumuri, să sprijine necondiționat anumite demersuri ale Guvernului, numai pe motiv că în acele demersuri Guvernul urmărește un scop nobil/corect“, se arată în documentul prezentat de APADOR CH.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite