Angela Grămadă

Angela Grămadă: Așa-zisa „Lege a agenților străini” generează beneficii pentru lideri și regimuri autoritare

Așa-zisa „Lege a agenților străini”, despre care vorbesc unii politicieni de la Chișinău, generează beneficii pentru lideri și regimuri autoritare. De această părere este Angela Grămadă, președintele Asociației Experts for Security and Global Affairs de la București. Opinia a fost exprimată în cadrul emisiunii „Impact Global” de la TVR MOLDOVA.

APADOR CH acuză guvernul că semnează înțelegeri cu SUA, prin care îngrădește libertatea de exprimare

Guvernul României, prin ministrul de Externe, Luminița Odobescu, s-a angajat în numele presei și al societății civile să „combată manipularea informațiilor străine”, printr-un memorandum de înțelegere cu Departamentul de Stat al SUA, iar pentru acest document nu s-a consultat cu părțile invocate, arată Asociația Pentru Apărarea Drepturilor Omului (APADOR-CH), într-un comunicat.

Ultima Oră

Cele mai citite