Miting pro-democrație în Piața Universității. Artiștii și societatea civilă, în stradă
Mii de oameni s-au adunat in Piata Universitatii, la mitingul pro-Europa. Cu câteva zile înainte de turul doi, mulți dintre români au ieșit în stradă să apere democrația. Este o acțiune la care și-au anunțat prezența, printre alții, și artiști și societatea civilă.
Jandarmii au montat garduri pentru delimitarea zonei de protest și este organizată și o scenă.
Oamenii au scandat „Europa”, ”Libertate!”, iar discursurile au îndemnat la participarea la vot și au subliniat importanța valorilor europene. Cuvintele care s-au auzit cel mai des au fost ”democrație”, ”libertate”, nu ”extremismului”
Protestul a fost anunțat și organizat de asociația „Geeks for Democracy”.
„Vino joi la ora 20:00 la Universitate alături de Oana Pellea, Victor Rebengiuc, Mariana Mihuț, Marius Manole, Mihai Călin, Dan Teodorescu & Trupa Taxi, Oana Gheorghiu, Carmen Uscatu, Radu Vancu, Cătălin Striblea, byron, Valeriu Nicolae pentru un maraton civic despre liberate și democrație”, se arată în anunț.

