Biserica Catolică din Spania a aprobat un plan de compensații financiare pentru victimele abuzurilor sexuale comise de clerici 

10 iulie 2024, 10:15

Biserica Catolică din Spania a aprobat un plan de compensații financiare pentru victimele abuzurilor sexuale comise de clerici, inclusiv de cei care nu mai sunt în viață, sau ale căror infracțiuni s-au prescris. Pe de altă parte însă, atât reprezentanți ai autorităților cât și ai victimelor afirmă că proiectul nu conține garanții reale.

Biserica Catolică spaniolă a declarat că, pentru cuantumul despăgubirilor, va lua în calcul recomandările legii civile, precum și propriile criterii.

LUIS ARGÜELLO, Conferința Episcopală Spaniolă: Sunt victime care, din cauza morții abuzatorului,
a trecerii timpului și a prescrierii faptelor, s-au trezit cu toate ușile închise pentru soluționarea situației lor. Vrem să deschidem această ușă pentru crearea unei abordări și a unui sistem de compensații cuprinzătoare.


Dar autoritățile catolice nu au specificat despre câte victime ar fi vorba – mai ales în contextul în care multe acestea erau copii la vârsta săvârșirii abuzurilor sexuale de către preoții catolici spanioli.

PILAR ALEGRÍA, purtător de cuvânt al guvernului spaniol: Nu suntem de acord cu, să spunem,
un sistem de compensații care evident nu are caracter juridic obligatoriu și care, după cum știți, nu le implică și pe victimele însele.


Anul trecut, Conferința Episcopală spaniolă, principalul organism clerical din țară, a anunțat că are dovezi legate de peste 700 de persoane din interiorul bisericii care au comis abuzuri sexuale de la Al Doilea Război Mondial și până în prezent. A afirmat însă și că peste jumătate din aceste persoane au murit, iar o parte din noua strategie este aflarea adevărului și în ce privește abuzurile comise de acestea. A fost primul raport public în acest sens, după decenii de negare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite