În Spania apar primele mărturii oficiale ale victimelor abuzurilor sexuale din cadrul Bisericii Catolice. Sute de cazuri au fost recunoscute de reprezentanții bisericii, în urma propriilor anchete. Avocatul Poporului lucrează la un raport prin care victimele să fie despăgubite pentru suferințele petrecute cu zeci de ani în urmă.