Dosarul Mineriadei din iunie 1990. Procurorii au mers acasă la Ion Iliescu, pentru a-l pune sub acuzare pentru infracțiuni contra umanității
Ion Iliescu a fost pus din nou sub acuzare pentru infracțiuni contra umanității în Dosarul Mineriadei din iunie 1990. Pentru a-i aduce la cunoştinţă învinuirea, procurorii au mers acasă la fostul președinte al României din pricina vârstei înaintate a acestuia. După 34 de ani de la evenimentele violente, multe dintre victime nu mai sunt în viață.
Procurorii militari au ajuns la casa din Cartierul Primăverii în care locuieşte fostul preşedinte, în jurul orei 10 dimineaţa.
Ca sa evite jurnaliştii au ocolit printr-o curte cu păuni pentru a ajunge la clădire.
Zona a fost împânzită de patrule ale jandarmilor.
Ion Iliescu, acum în vârstă de 94 de ani şi care nu a mai apărut în public în ultima perioadă, nu a făcut declaraţii, ci doar a luat act de învinuirea adusă de procurori.
A fost prezent şi avocatul său.
“A avut o reacție corectă, normală, a ascultat învinuirea și a semnat procesul verbal. (…) E bine, e sănătos, mai trăiește 100 de ani”, a spus avocatul Adrian Georgescu.
Între timp, după atâţia ani de la evenimente, foarte multe dintre victimele mineriadei din iunie 1990 nu mai sunt.
Viorel Radu, președinte Asociația Victimelor Mineriadei 13-15 iunie 1990: În dosarul Mineriadei erau, în 2019, în jur de 1300 de victime. Nu știu dacă mai sunt 400 de victime în viață. Dacă noi suntem în fața dumneavoastră astăzi este tocmai pentru că atunci eram foarte tineri, și am fost luați de pe stradă, bătuți, reținuți, unii arestați.
Ieri procurorii i-au învinuit pe Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu şi Adrian Sârbu, tot pentru infracţiuni contra umanităţii. Ancheta a fost refăcută după ce Înalta Curte a anulat dosarul şi l-a restituit la parchet în 2020.
Dosarul Mineriadei. Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu şi Adrian Sârbu, puşi din nou sub acuzare
Potrivit procurorilor militari, conducerea de atunci a României a pus la cale un scenariu de reprimare a protestelor anticomuniste din Piaţa Universităţii. 4 persoane au murit, 2 femei au fost violate, peste 1300 de oameni au fost răniţi şi alţi o mie au fost arestaţi ilegal.

