Oana Țoiu: Alegerile din mai 1990, mineriadele, vizita Regelui Mihai. Declasificăm peste 5.000 de dosare diplomatice
Ministrul de Externe, Oana Țoiu, a anunțat, joi seară, că vor fi declasificate peste 5.000 de dosare diplomatice din primii ani de tranziție din arhivele MAE, între care alegerile din mai 1990, mineriadele, vizita Regelui Mihai, corespondența cu URSS. Proiectul de Hotărâre de Guvern este în transparență decizională pe site-ul MAE.
Toate acestea ies din sertarele in care au stat peste 30 de ani și vor fi publice. Câte întrebări au rămas fără răspuns despre mineriade, anii ’90, relația României cu Vestul și cu URSS-ul acelor vremuri? Cum a arătat tranziția noastră grea de la comunism spre dialogul cu puterile lumii? Facem lumină în dreptul nostru. Românii au dreptul să știe cu adevărat istoria tranziției României. Prea multe lucruri au rămas prea mult timp nespuse, neclare, iar în aerul închis al lipsei de informații cresc conspirațiile și neîncrederea, a scris Oana Țoiu pe pagina sa de Facebook.
“Este cea mai consistentă tranșă de documente diplomatice scoase de sub clasificare după cele de dinainte de 1989 și acoperă o perioadă de inflexiune în istoria noastră recentă”, menționează Oana Țoiu.
Câteva titluri de dosare:
- „Reacții în URSS față de Revoluția din 22 decembrie 1989″
- „Reunificarea Germaniei (1990)”
- „Relații bilaterale în legătură cu ex-regele Mihai”
- „Tratat de colaborare, bună vecinătate și amiciție cu URSS”
“Aceste documente nu mai au încadrarea de secret de stat de peste un deceniu. Au fost ținute, totuși, departe de public ca secrete de serviciu. Schimbăm asta an cu an și vom continua procesul, inclusiv cu pași viitori de digitalizare și publicare”, a explicat Oana Țoiu.

