Cadou de Crăciun: lemne de foc pentru zeci de familii nevoiașe
Românii cu venituri mici reușesc cu greu să-și încălzească locuințele în timpul iernii. Iar când clădirile în care stau sunt vechi, căldura se risipește repede. Pentru românii care se află în sărăcie energetică orice ajutor e binevenit, iar în prag de sărbători, o familie din comuna Glina, județul Ilfov, a primit un dar neașteptat: lemne de foc. Este primul ajutor oferit în cadrul campaniei „Case cu Căldură”, un proiect prin care sunt sprijiniţi oamenii nevoiași pentru a-și încălzi locuințele.
Acestea sunt lemnele care vor încălzi cele două camere ale casei în care locuiește Ani împreună cu cei 8 copiii ai ei. Doar fiul cel mare, care este major, muncește și alt venit în afară de alocații, familia nu are.
Acum că a venit frigul e nevoie de căldură în locuință, însă lemnele sunt scumpe, iar banii prea puțini. În România, 3,5 milioane de gospodării se încălzesc cu lemne de foc. În mai mult de două treimi din locuințele din țară, acestea este singura variantă de încălzire.
Ne-am propus să colectăm fonduri pentru a sprijini cel puțîn o mie de familii cu lemnele necesare pentru încălzire iarna aceasta.Sunt lemne pe care noi le-am colectat de pe Valea Doftanei din ceea ce se numește răritura, întreținerea pădurii și să fie clar că nu sunt provenite din altfel de tăieri.
Totul face parte din campania ”Case cu Căldură” inițiată de Asociația Energia Inteligentă împreună cu Crucea Roșie și susținută de Ministerul Energiei. Lemnele ajung la familii care se descurcă greu cu banii pentru încălzirea locuinței. Lemnele sunt cumpărate cu bani din donaţii. Până acum cinci firme și o persoană fizică au oferit ajutor.
Radu Dudău, expert în energie: Din punct de vedere al caselor pe care le avem în momentul de față, finanțate sunt undeva la 130 de case. Sunt 219 case care au fost identificate că fiind case cu nevoi, toate în București și în jurul Bucureștiului. Aș face un apel prin intermediul dumneavoastrăpentru potențialii donatori, în momentul în care văd ce se întâmplă cu acest program, să vină să ni se alăture să încercăm să extindem acest program pe cât se poate dacă nu la nivel național măcar la un nivel un pic mai mare.
75 % dintre gospodăriile de la ţară, afectate de fenomenul sărăciei energetice, se încălzesc cu lemne. Sunt date care rezultă din Observatorul Român al Sărăciei Energetice. Ministerul Energiei vrea că, în viitor, să monteze și panouri fotovoltaice în aproape 100.000 de gospodării care nu sunt racordate la rețeaua de energie electrică.

