Jumătate dintre locuințe, în frig din cauza facturilor prea mari. Creșterea eficienței energetice a clădirilor și a dotărilor, printre soluții

Încălzirea adecvată a locuințelor tinde să devină o problemă pentru tot mai mulți români, chiar dacă tarifele la energie sunt plafonate. Costurile mari, veniturile mici, dar și consumul ridicat din cauza vechimii instalațiilor și a clădirilor sunt doar câteva dintre motivele pentru care sărăcia energetică a luat amploare în ultimii ani, arată un studiu. În timp ce experții avertizează că fenomenul poate avea consecințe inclusiv asupra sănătății, pentru mulți consumatori singura soluție e să facă economie în continuare.

România, printre țările UE cu cei mulți cetățeni care nu își permit să încălzească locuința corespunzător. Guvernul a pregătit o schemă de ajutor

România se află printre țările Uniunii Europene cu cei mulți cetățeni care nu își permit să încălzească locuința corespunzător. Aproape 10% dintre români au fost afectați de fenomenul săraciei energetice, arată statisticile europene. Legea energiei prevede acordarea de sprijin pentru consumatorii vulnerabili încă din 2012. Abia acum, Guvernul a pregătit schema de ajutor.

Ultima Oră

Cele mai citite