Harta spăgii în spitalele din România. În județele cele mai sărace se înregistrează cea mai mare șpagă
Harta publicată în septembrie arată că cea mai gravă situație este întâlnită în județul Teleorman, unde 5,2% dintre cei care au completat chestionarul afirmă că li s-a cerut șpagă. Acesta este urmat de județele Brăila (4,84%), Caraș-Severin (4,71%) și Giurgiu (4,55%), Vrancea, Dâmbovița, Ialomița
Cea mai scăzută valoare este înregistrată în Tulcea, 0 la sută, însă acest județ suferă de o lipsă acută de medici.
Situaţia nu este prea bună nici în Capitală unde şi aici procentul mitei este din păcate în creştere. Procentul celor care spun că au dat şpagă a crescut din martie şi până în august, de la 1.61% la 2,06%.


