7 din 10 români iau prânzul în fața calculatorului și alocă sub 30 de minute mesei. La ce riscuri de expun

29 May 2025, 10:42

“Micul dejun este cea mai importantă masă din zi” sau “NU săriți peste principala masă din zi.” Sunt sfaturile specialiștilor, pe care le auzim cel mai des. Dar, mai important de atât, este timpul alocat pentru fiecare masă. Experții spun că persoanele care mănâncă repede și în același timp se uită la televizor, telefon sau calculator, se expun la o serie de riscuri.

Potrivit unui studiu recent, 7 din 10 români aleg să ia prânzul în fața calculatorului și alocă sub 30 de minute mesei principale. Și doar 10% alocă peste 45 de minute prânzului.

Însă specialiștii atrag atenția că prânzul NU este doar un moment de alimentație, ci este o sursă reală de energie, productivitate și echilibru mental.

80% dintre angajați declară că se simt mai concentrați și mai fericiți după o pauză de prânz de calitate. Mai multe cercetări au arătat că oamenii care folosesc smartphone-ul, calculatorul sau se uită la televizor în timp ce mănâncă au tendința de a mânca mai mult.

Mâncatul la calculator, obicei nesănătos/Profimedia Images

Iar mâncatul compulsiv la televizor sau cu ochii-n laptop duce la apariția unor probleme de sănătate, precum creșterea în greutate sau obezitate, dereglarea ritmului cardiac și apariția unor boli de inimă, probleme digestive și creșterea nivelului de colesterol.

Studiul mai arată că 6% dintre angajați comandă prânzul de pe platformele de livrare. Iar alegerea restaurantului se face în funcție de gustul mâncării, prețul și opțiunile sănătoase.

Studiul a fost realizat online, în aprilie, pe un eșantion de 2.206 persoane, cu vârste cuprinse între 18 și 61 de ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite