Zelenski, întâlnire cu Keir Starmer în Downing Street, înainte de summitul Trump-Putin
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a fost primit de prim-ministrul britanic Keir Starmer în Downing Street în această dimineață.
Zelenski și alți lideri europeni, care nu participă la întâlnire, au avut ieri o convorbire telefonică comună cu Trump, reiterându-și poziția, Starmer spunând că „integritatea teritorială” a Ucrainei trebuie protejată, iar granițele internaționale „nu trebuie modificate prin forță”.
Săptămâna trecută, Trump a avertizat că ar putea exista „un schimb de teritorii, în binele ambelor părți”, ceea ce a dus la temeri că Ucraina ar putea fi nevoită să renunțe la anumite zone pentru a pune capăt conflictului sângeros.
Ucraina a insistat că nu va accepta controlul rusesc asupra teritoriilor pe care le-a confiscat, inclusiv Crimeea, în timp ce Moscova dorește să mențină controlul.

