Zeci de reporteri acreditați la Pentagon și-au predat legitimațiile de acces, într-o mișcare de protest față de restricțiile impuse privind presa
Într-o mișcare fără precedent, zeci de reporteri acreditați la Pentagon și-au predat legitimațiile de acces și au părăsit vestita clădire din care transmiteau corespondențe zilnice. Este o manifestare de protest față de noua politică a Departamentului de Război, care a impus restricții în comunicarea cu presa.
Noile reguli prevăd că jurnaliștii riscă să își piardă acreditarea dacă publică informații fără să aibă aprobarea secretarului Pete Hegseth.
Guvernul SUA consideră „de bun simț” noile reguli. Nu de aceeași părere au fost zeci de reporteri, care au așteptat expirarea termenului limită pentru a părăsi clădirea Departamentului de Război.
Ei au promis că vor continua să scrie despre domeniul militar, indiferent de deciziile administrației.
Asociația Jurnaliștilor de la Pentagon numără 100 de membri. Inclusiv compania Fox, la care Hegseth a fost jurnalist, și-a sfătuit reporterii să plece, în loc să semneze pentru noile reguli.

