Volodimir Zelenski, la Davos: Putin a reușit, din păcate, să oprească Europa. Petrolul rusesc trebuie confiscat. Europa trebuie să învețe să se apere pe ea. Nicio garanție de securitate nu va funcționa fără Statele Unite

22 January 2026, 15:36 (actualizat 22 January 2026, 18:34)

Președintele Ucrainei a făcut declarații la Forumul Economic Mondial de la Davos, Elveția, după întâlnirea de o oră pe care a avut-o cu Donald Trump, pe tema unui acord de pace cu Rusia. În speech-ul său, Zelenski a criticat ritmul Europei de apărare față de agresiunile rusești, cerând liderilor europeni să acționeze mai rapid și să fie uniți. TVR Info a transmis LIVE declarațiile lui Volodimir Zelenski.

Declarații extrem de critice făcute de liderul ucrainean de la microfonul Forumului Economic Mondial de la Davos: “Europa rămâne prea des prea fragmentată, în timp ce America își mută acțiunea către alte locuri. Trump nu va asculta de o Europa ca aceasta. Nu așa funcționează o mare putere în viziunea mea. Trebuie să înlocuim vechea ordine mondială, dar nu se poate doar cu cuvinte. Suntem gata să fim parte dintr-o Europă care contează”. Sunt cuvintele lui Volodimir Zelenski după o întâlnire cu Donald Trump.  

Declarațiile lui Volodimir Zelenski de la Davos au fost transmise LIVE de TVR Info.

Declarații Volodimir Zelenski:

-nimeni nu și-ar dori să trăiască acțiunea din filmul Ziua Cârtiței săptămâni și luni. Exact asta trăim noi. Anul trecut mi-am încheiat discursul cu aceste cuvinte: Europa trebuie să știe cum să se apere pe ea însăși. A trecut un an și nimic nu s-a schimbat de atunci.

-toată lumea și-a îndreptat atenția zilele acestea către Groenlanda. Majoritatea liderilor nu sunt siguri ce să facă pe această speță. Și se pare că toată lumea doar așteaptă ca America să se calmeze sau să renunțe la acest subiect, sperând că va trece. Dar dacă nu va trece? Ce se va întâmpla atunci? Au fost atâtea discuții despre Iran. Lumea a stat deoparte, pentru că în Europa au fost Sărbătorile de Crăciun și Anul nou. În timpul ăasta, au fost uciși mii de ani. Și ce va deveni Iranul după acest episod?

-Europa încă nu a reușit să-și producă propriul răspuns.

-Maduro e în proces la New York. Îmi pare rău că Putin nu e acuzat în boxa acuzaților.

-Avem în față cel mai mare război de la cel de-Al Doilea Război Mondial încoace. Și omul care a început acest război nu e doar liber, dar luptă pentru banii și activele sale înghețate din Europa. Și știți ce? Are succes parțial. Pentru că Putin este cel care decide cum ar putea să fie folosite acele active înghețate, nu cei care au puterea să-l pedepsească pentru acest război. Din fericire, Uniunea Europeană s-a decis să înghețe pe termen nelimitat aceste active rusești și-i mulțumesc Ursulei, Antoniei și tuturor liderilor. Însă atunci când a sosit momentul să folosim acele active împotriva agresiunii rusești, decizia a fost blocată. Putin a reușit, din păcate, să oprească Europa. În momentul acesta nu este niciun progres în justiție față de agresiunea Rusiei. Europa nu a ales nici măcar o locație pentru acest tribunal special. Adeseori în Europa este ceva mai important decât asta.

-Marea Britanie și Franța sunt gata să-și angajeze forțele terestre. Toată lumea are o atitudine pozitivă, însă nicio garanție de securitate nu va funcționa fără Statele Unite. De ce poate președintele Trump să oprească petrolieze venezuelene, și Europa nu? Petrolul trebuie confiscat. Dacă Putin nu mai are finanțe, nu mai există război în Europa. Europa are nevoie de forțe armate europene unite care să apere Europa. Nimeni nu a văzut Alianța NATO în acțiune cu adevărat, dacă mâine sunt lovite Polonia sau Finlanda. Dacă SUA nu va apăra? Dacă nu o face?

-Europa trebuie să învețe să se apere pe ea. Dacă voi trimiteți 40 de soldați în Groenlanda, care este mesajul? Ori declarați că apărați acele baze de Rusia și China, ori riscați să fiți luați în râs, pentru că acei soldați nu pot apăra bazele.

-Multe sancțiuni există, petrolul rusesc scade, dar nu s-a oprit. Asta nu se va schimba fără mai multe snacțiuni. Suntem recunoscători pentru toți cei care sunt sinceri și care spun că Europa trebuie să facă mai mult. Forțele care încearcă să distrugă Europa nu se opresc în nicio zi.

-să ținem minte că ce se întâmplă la Moscova vom deveni toți. Toată lumea vede cum Rusia încearcă să ne îngenuncheze poporul. Astăzi Ucraina trăiește la -25 de grade Celsius. Rusia primește componente de la Europa, SUA și chiar Taiwan.

-Nu ar fi oare mai simplu și mai ușor să tăiem producția Rusiei de rachete? Sau chiar să distrugem locațiile de producție? Rachetele rusești sunt încă aici și trebuie să găsim acele fabrici care le produc. Ni s-a spus că nu vorbim aici de rachetele Tomahawk, să nu distrugem atmosfera. În Europa sunt nesfârșite lucruri nespuse. Și prea des europenii se întorc unii împotriva celorlalți.

-Aceste lucruri să presupunem că se schimbă. Președintele Trump nu se schimbă. El iubește cine e el.

-Ne trebuie ceva să înlocuim vechea ordine mondială. Nu se poate construi doar din cuvinte.

-Astăzi America a creat Coaliția pentru Pace. M-am uitat să văd cine s-a alăturat. Toți au motivele lor. Europa nici măcar nu a format o poziție unită. Poate diseară. Însă diseară poate cineva o să decidă și pentru Groenlanda. Lucrurile se mișcă mult mai repede decât ne mișcăm noi, lucrurile se mișcă mult mai repede decât Europa. Va trebui să acceptăm că Europa este o salată de puteri mici și mijlocii, asezonată cu ingredientele inamicilor. Europa poate construi o lume mai bună și trebuie să o facă, una fără război. Pentru asta, Europa are nevoie de putere și trebuie să avem curajul de a acționa.

-Astăzi m-am întâlnit cu președintele Trump. Nu e ușor, documentele care tb să sfârșească acest război sunt aproape gata. Ucraina lucrează. Dar și Rusia trebuie să fie gata să înceteze acest război. Presiunea trebuie să fie puternică acum.

-Întâlnirile anterioare ne-au adus rachete pentru noi. Sper că America să fie în continuare alături de noi, iar Europa trebuie să fie unită. Suntem gata să vă ajutăm să fiți mai puternici decât sunteți aici. Ne trebuie acea forță pentru a ne apăra independența. Dar și voi aveți nevoie de independența Ucrainei. Trebuie să acționăm concret, la timp.

-Mulți oameni cred că cumva lucrurile se rezolvă de la sine. Nu putem să ne bazăm pe acest poate. Este vorba de această capacitate de a opri războaiele prin acțiune. Haideți să încetăm această zi a cârtiței!

-Întâlnirea cu dl Trump a fost bună și mulțumesc domnului președinte că și-a găsit timp pentru noi. Echipa mea a stat alături de echipa americană. Și am zis că trebuie să le dea pașapoarte americane, pentru că petrec atât timp cu americanii. Aceasta este o navă către pace în care vrem să-i avem alături pe americani. Echipele noastre au lucrat bine. Este foarte dificil. Dialogul nu este unul simplu, dar astăzi cred că a fost unul pozitiv.

-Mâine va fi prima întâlnire trilaterală în Emirate. Se vor duce acolo și cred că asta este bine. Rușii trebuie să fie gata, nu doar Ucraina.

-Toată lumea ține minte ultimele cuvinte. Așa că ultimele mele cuvinte către președinte au fost: Să nu uitați de rachetele Patriot, de apărarea noastră antiaeriană!

-pierderile rusești sunt la cel mai înalt nivel. În jur de 30.000-35.000 de vieți pe lună. Anul trecut erau în jur de 14.000. În momentul de față armata lor nu mai crește datorită tehnologiei dronelor și operatorilor noștri de drone. Dacă acest război continuă, Rusia va începe să piardă mulți din soldații săi și va trebui să mobilizeze întreaga țară.

-Dacă în timpul forumului economic decideți deschiderea oricărui birou în Ucraina, da, este un risc acum, dar avem nevoie de companiile și birorurile noastre, asta e cel mai important: să investiți acum! Veniți în Ucraina!


Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, s-a întâlnit cu Donald Trump la reuniunea anuală a Forumului Economic Mondial de la Davos, Elveția. La ieșirea din întâlnirea, Trump a spus că toată lumea vrea ca războiul să înceteze.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite