Unui elev de gimnaziu i s-a făcut rău în timpul orei de sport, după a folosit benzi cu nicotină și a băut energizante

29 February 2024, 18:22

Caz îngrijorător la o şcoală din judeţul Cluj. Un elev de 15 ani a fost dus cu ambulanţa la spital, după ce a consumat nicotină şi băuturi energizante chiar la şcoală. Analizele de sânge au arătat prezenţa nicotinei în organism, nu şi a drogurilor sau a substanţelor etnobotanice. Băiatul este acum în afara oricărui pericol, iar conducerea şcolii face anchetă.

Incidentul a avut loc la Școala Gimnazială Ștefan Pascu din comuna Apahida, județul Cluj. Se pare că o elevă de clasa a VIII-a le-a dus colegilor mai multe benzi cu nicotină, folosite de adulții care vor să se lase de fumat. În timpul orei de sport, unui elev care folosise aceste benzi i s-a făcut rău.

Ioan Ivașcu, directorul Şcolii Gimnaziale Ştefan Pascu din Apahida, jud. Cluj: Dna asistentă medicală mi-a transmis că avea pulsul mare și o tensiune destul de mare, de aceea mi-a cerut acordul pentru serviciul de urgență.

Citește și: Un copil de 13 ani din Bistriţa-Năsăud a murit după un antrenament de fotbal. Băiatul ar fi băut mai multe energizante

Băiatul a fost preluat de ambulanță și dus la Spitalul de Pediatrie din Cluj-Napoca.

Telefon dr. Daniela Dreghiciu, purtător de cuvânt Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii, Cluj-Napoca: A venit conștient, că i s-au făcut investigații care au avut rezultate normale, apoi copilul a plecat acasă.

Întâmplător, în momentul incidentului, în școală se desfășura un program pentru siguranța elevilor, la care erau prezenți mai mulți polițiști. Băiatul le-ar fi spus acestora că a consumat și băuturi energizante.

Citește și: Vânzarea băuturilor energizante, interzisă minorilor. Amenzi între 25.000 şi 50.000 de lei pentru operatorii care nu respectă prevederea

Andreea Vișan, purtător de cuvânt IPJ Cluj: Nu au fost indentificate substanțe interzise de legislația în vigoare.

Conducerea școlii face o anchetă pentru a se stabili exact ce s-a întâmplat, apoi va decide și ce măsuri va lua în cazul celor doi elevi: fata care a adus benzile cu nicotină la școală și băiatul care le-a și folosit. Până ce se vor decide eventuale sancțiuni, cei doi vor fi consiliați psihologic.

La numărul 119 puteți raporta cazurile de abuz, exploatare, violență asupra copiilor, dar și neglijare.

Citește și: Medicul Radu Țincu, despre băuturile energizante: “Nu fac altceva decât să distrugă rețelele neuronale și să scadă IQ-ul copiilor care le consumă”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite