Un copil de 13 ani din Bistriţa-Năsăud a murit după un antrenament de fotbal. Băiatul ar fi băut mai multe energizante
Tragedie în Bistriţa Năsăud, la Maieru. Un băiat de 13 ani a murit la scurt timp după ce a terminat un antrenament de fotbal. Copilul făcea sport de performanţă şi, din datele medicale, reiese că nu avea probleme de sănătate. Medicii care au intervenit l-au găsit în stop cardiorespirator. Băiatul ar fi consumat mai multe băuturi energizante în acea zi, spun colegii lui şi unii localnici.
Nenorocirea a avut loc chiar pe terenul de fotbal. Baiatul de 13 ani tocmai terminase un antrenament. A rămas să se mai joace cu colegii, dar la un moment dat i s-a făcut rău. A acuzat dureri și a început să tremure. Prietenii lui au sunat la 112. Echipajul SMURD care a intervenit l-a găsit pe băiat în stop cardiorespirator. Manevrele de resuscitare nu au dat rezultat.
Băiatul juca fotbal de mai multi ani, participa inclusiv la competiții și nu avea nicio problemă de sănătate cunoscută. Făcea parte din echipa de tineret recent inființată a Clubului Sportiv Silvicultorul, din comuna Maieru.
Colegii lui spun că ar fi consumat o băutură energizantă înainte de antrenament și nu era prima dată.
Familia, colegii, profesorii și întreaga comunitate sunt șocați de moartea băiatului.
Pe terenul de sport pe care a avut loc antrenamentele sunt cutii goale de băuturi energizante. Autoritățile locale spun că fenomenul este îngrijorător.
Un dosar pentru ucidere din culpă a fost deschis în acest caz. Autopsia va stabili exact cauza morții.

