Un antrenor de baschet a murit după ce i s-a făcut rău în timpul unui meci, la Liceul Sportiv din Focșani. Ambulanța a venit fără medic

Momente șocante la Liceul Sportiv din Focșani. Antrenorul unei echipe de baschet s-a prăbușit pe marginea terenului chiar în momentul în care echipa pe care o pregătea susținea un meci într-o competitie finală. La fața locului era un asistent medical care a încercat să-l resusciteze până să ajungă ambulanța. Dar aceasta a venit fără medic. Singurul doctor de pe tură însoțea un bolnav transferat la Iași. Antrenorul a fost declarat mort, la spital.

Acuzații grave la Spitalul Judeţean de Urgenţă Bacău. O pacientă a murit cu diagnosticul faringită deși avea simptome de infarct miocardic

Acuzaţii grave la adresa unui medic de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Bacău. Fiul unei femei de 67 de ani spune că mama sa a murit fiindcă doctoriţa de la Urgenţe ar fi confundat un infarct miocardic în desfăşurare cu o banală faringită. Trimisă acasă, pacienta a murit 4 zile mai târziu, în braţele fiului. Acesta a depus plângeri la Colegiul Medicilor şi cere măsuri urgente, ca să nu mai moară şi alţii cu zile.

"Punct de prim ajutor. Fii Salvator!". DSU a lansat un program naţional de dotare cu staţii de prim ajutor în toate locurile aglomerate

Sute de echipamente avansate cu care oricine poate să salveze vieţi vor fi montate în cele mai aglomerate spaţii publice şi comerciale din ţară. Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă a lansat un program naţional de dotare cu staţii de prim ajutor care sună singure la 112, transmit date, dau indicaţii pentru defibrilare şi asigură suport cu oxigen. Se va face şi educaţie. Fiecare minut contează în caz de stop cardiorespirator. Cei resuscitaţi în primele cinci-şase minute pot trăi normal.

Ultima Oră

Cele mai citite