Medicul Radu Țincu, despre băuturile energizante: “Nu fac altceva decât să distrugă rețelele neuronale și să scadă IQ-ul copiilor care le consumă”

21 February 2024, 12:06 (actualizat 21 February 2024, 12:09)

Proiectul de lege prin care este interzisă vânzarea către minori a băuturilor energizante a fost adoptat de plenul Camerei Deputaţilor.

Astfel de băuturi nu vor mai putea fi vândute la automate sau în apropierea şcolilor. Operatorii economici care nu respectă prevederile legii vor primi amenzi de până la 30.000 de lei şi li se va suspenda activitatea până la 30 de zile.

De ce sunt periculoase energizantele pentru minori și care sunt efectele lor a explicat, la TVR INFO, Radu Ţincu, medic primar ATI la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca, șeful disciplinei de toxicologie din cadrul Universității de Medicină Carol Davila.

„Energizantele sunt periculoase pentru minori pentru că vorbim despre o dezvoltare insuficientă a sistemului nervos central. Aceste substanțe acționează la nivelul unor neurotransmițători cerebrali, iar dacă acest lucru se întâmplă în perioada de dezvoltare a creierului, acesta poate să sufere anumite modificări. Acești tineri folosesc în exces energizantele pentru a înlătura starea de oboseală și atunci apare o suprasolicitare a sistemului nervos central, care va duce la o degradare progresivă a sinapselor. Dacă ar fi să discutăm în mode generic, aceste substanțe folosite pe termen lung încă din adolescență, în loc să crească capacitatea intelectuală, ele nu fac altceva decât să distrugă rețelele neuronale și să scadă IQ-ul acestor copii. (…) Ele sunt toxice și pentru adulți. Când suntem obosiți, trebuie să ne odihnim, nu să bem 2-3 astfel de băuturi ca să avem o stare falsă de energie”, a precizat medicul Radu Țincu.

Pot da energizantele dependență?

Dincolo de efectele pe care le au asupra sănătății, băuturile energizante pot da și dependență.

“Din păcate, da. Pentru că pornim de la ideea că ele dau o stare de bine atunci când suntem obosiți, avem o stare neplăcută. În momentul în care bem o astfel de substanță, ea înlătură în câteva minute starea de oboseală și atunci apare o dependență. De asemenea, conținutul mare de carbohidrați  – știm foarte bine că zahărul este o substanță care poate să determine adicția. Sunt persoane care consumă în mod preventiv. Pleacă dimineața de acasă și beau 2-3 energizante ca să fie sigur că pe parcursul zilei nu apare starea de oboseală”, a mai spus Radu Țincu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite